reklama

20 dětí v rodině: Děs, anebo ideál? Podívejte se!

Jak velkou mít rodinu? Jedno dítě pro radost. Dvě děti představují ideál. Tři už jsou trochu moc. Čtyři? Jste buď podivíni, nebo se muž neumí v pravý čas ovládnout! Nedej bože pět a víc? Nejspíš jsme se zbláznili, ne?! Tak uvažuje většina Čechů.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jak velkou mít rodinu? Jedno dítě pro radost. Dvě děti představují ideál. Tři už jsou trochu moc. Čtyři? Jste buď podivíni, nebo se muž neumí v pravý čas ovládnout. Nedej bože pět a víc? Nejspíš jsme se zbláznili, ne?!

Tak uvažuje většina Čechů. S mnoha dětmi společenský kredit rozhodně nezískáte. Nejčastěji vás okolí zařadí - jak to zdvořile říct - mezi rodiny se problematickou sociální anamnézou. Případně ke katolíkům, jimž se vzhledem k pochybným názorům papeže na antikoncepci rodí tradičně více dětí.

Pokud ovšem nepatříte k horním deseti tisícům nebo mediálně známým párům, potom je velký počet vašich dětí důkazem životního úspěchu a součástí důstojné prezentace: vyznávám tradiční hodnoty a mám na to, abych bez problémů uživil vícečetnou rodinu...

Jak to lidé chtějí? Levněji!

Početnější domácnost spíše vyhovuje lidem, kteří sami pocházejí z velkých rodin - anebo naopak jedináčkům, kteří mají dobře v paměti osamělost vlastního dětství. Hodně párů považuje za ideál mít děti dvě, nejlépe kluka a holku, aby rod pokračoval po meči i po přeslici. Táta, máma, děti, pes - pamatujete ještě na úžasnou rodinu Smolíkovu? Jenže to se psala sedmdesátá léta minulého století. Dnes se trendy mění.

Dvě děti jsou sice v ČR stále nejvítanější variantou, nicméně skutečné počty dětí hovoří o něčem jiném: krize a s ní spojená snaha šetřit se promítá do myšlení rodičů. Na jednu matku v současné době připadá 1,43 dítěte, zatímco v roce 1980 to bylo 2,1 dítěte.

Podle evropských průzkumů z roku 2000 patří ČR mezi země s nejnižší porodností a s nejnižším počtem dětí v zemích střední a západní Evropy. S vyšším počtem dětí počítají spíše muži než ženy, na které těhotenství a mateřství klade podstatně vyšší nároky. Pro menší počet dětí se také rozhodují ženy s vyšším vzděláním.

Při srovnávání ideálu a konkrétních plánů u mladých lidí se ukazuje, že by lidé spíše volili menší počet dětí, než sami považují za ideální, a že ženy mají o konkrétním plánovaném počtu dětí určitější představu než muži.

Rodina je svět v malém

Jaké jsou výhody a nevýhody velkých rodin? Hlavní výhodou je rozmanitost. Velká rodina má bohatší a pestřejší společné zážitky a vzpomínky. Je to sociální škola života. Děti se lépe orientují ve vztazích mezi lidmi, lépe komunikují, umí řešit konflikty, nacházet kompromisy, snáze se prosadí v kolektivu. Učí se navzájem si pomáhat a přijímat odpovědnost za ostatní. Mají také větší pocit bezpečí, protože se málokdy cítí samy.

Ale... Všechny běžné starosti a problémy násobí počtem členů rodiny. Náročné situace nastávají každodenně. Ráno se stojí ve frontě před toaletou. Maminka musí vyzvednout z kroužku naráz tři děti. Když spolu sourozenci vycházejí, je to paráda, ale když se rádi nemají, jejich konflikty dopadají na všechny okolo a není kam utéct. Rodiče mají na každé dítě, potažmo sami na sebe, méně času.

A pokud patří do příjmového průměru, klesá životní úroveň celé rodiny hluboko pod průměr, což má v širším časovém horizontu celospolečenský dopad. Jestliže se nezlepší podmínky pro rodičovství, za pár let nebude mít nás, budoucí důchodce, kdo živit...

Takže co vy na to? Kdybyste si to mohli dovolit, pořídili byste si větší rodinu? Nebo byste zůstali u dvou dětí, abyste měli na každé dost času? Či snad preferujete jedináčka? O tom můžete diskutovat pod článkem.

zdroj: homecredit.cz, Psychologie dnes, Miminko, evalabusova.cz


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Originální výmluvy studentů: Vzpříčil jsem se ve vaně!

Pražská zoo: želvy, které utekly z talíře!

Vystup si s tím řvoucím spratkem z tramvaje! 

Jak přežít velkou rodinu

  • Stát se manažerem. Chod rodiny a malé firmy mají mnoho společného.
  • Rozlišovat důležité od zbytečného. Chce to nadhled a neřešit maličkosti. Ve velkém počtu lidí nebudete mít nikdy perfektně uklizeno.
  • Zapojit děti do pracovního života rodiny. Tedy pokud nemáte paní na úklid, chůvu, kuchařku a zahradníka...
  • Nezapomínat na partnera. Harmonické rodičovství vyrůstá z harmonického partnerství.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama