reklama

10 vět, kterými spolehlivě zastavíte dětské zlobení

Jsou to ďábelsky chytré věty. Jejich princip je jednoduchý - odvedete pozornost od případného problému k něčemu, co je pro dítě zajímavé.

Foto: Thinkstock

Jsou to ďábelsky chytré věty. Jejich princip je jednoduchý - odvedete pozornost od případného problému k něčemu, co je pro dítě zajímavé.

Váš zlobivý potomek tuto záludnost obvykle neprohlédne, a tak nebude mít jinou možnost než spolupracovat. Ani sám nebude tušit, jak k tomu došlo. A ještě dobrá rada ohledně výchovy na závěr: Pronášejte tyto věty s úsměvem a nevinnou tváří!

1. Je čas spát

Předspánkové tahanice trápí spoustu maminek. Přitom to jde snadno: "Je čas jít do postýlky. Půjdeme tam po čtyřech, nebo pozadu?"

Doporučujeme: Slova, která vraždí dětskou lásku: znáte je?

Dostat na výběr hned dvě lumpárničky? To se nedá nevyužít! Co na tom, že jsou zcela nevinné a dobře poslouží rodičovským záměrům.

2. Jak ošidit kartáček

Také s čištěním zoubků bývá problém. Usnadněte si ho: "Je čas si vydrhnout kartáčkem oči!" Zamiřte si kartáčkem k očím a počkejte na: "Ne, mami, oči ne!" Pak přiznejte: "Máš pravdu, budeme si jím čistit uši!" Další protesty už bude provázet hihňání. "Tak se vzdávám - Co tedy budeme čistit?" Jasně, že zuby! Proč byste odmítali, když na tom dítě samo trvá?

3. Trochu bezpečnosti na cestě

Bojíte se, že se váš zbrklý prcek jednou přerazí? Naučte ho zábavnou napodobeninu pomalé a klátivé zombie chůze. Spouštěcím povelem budiž: "Nožičky, šlapejte!" Není to tak rozkazující jako "Neutíkej!" nebo "Zpomal!" a funguje to stejně dobře.

4. Finta na vitaminy

Servírujte talíř zeleniny s opatrnou poznámkou: "Doufám, že se nikde v okolí neplíží zloději zeleniny!" Když jídlo ještě navíc uspořádáte do nějakého pěkného obrazce, má vaše dítě o přísun vitaminů postaráno.

5. Jak si umýt ruce

Další neoblíbená činnost! Zkuste větu: "Už jsi slyšel pohádku o holčičce a červené kočičce? Hned po jídle ti ji řeknu, ale musíš si na to umýt ruce!" Výrok sice nemá ve spojitosti s jídlem žádnou logiku, "červená kočička" však spolehlivě přebije nechuť k mýdlu.

6. Neoblíbený úklid hraček

Uklízení je nudná povinnost. Možnost vybrat si (cokoli) od ní dovede pozornost:  "Měli bychom uklidit hračky. Co si k tomu pustíme za muziku, aby nám to šlo lépe od ruky?"

7. "Čurací" čas

Někdy - hlavně před odchodem ven, kdy nejvíc pospícháte - se čurání zasekne na tom, že mrňous musí, ale nechce. Jak ho ošidit?

"Je čas čurat! Půjdeš první? Ne, ne, půjdu já, nebo se počůrám! Chce se mi víc než tobě!" Je to stejný princip jako u předchozího bodu: Odvedení pozornosti od problematické činnosti. S prvkem soutěživosti navíc.

8. Jak načasovat odchod

Víte, že za pět minut potřebujete odejít. Jak se vyhnout průtahům? "Zazpíváme si, než půjdeme!" Když společně dozpíváte, bylo už dítě vtaženo do hry. Zpívalo a skončilo, teď je čas odejít... Této matoucí výchovné technice můžete říkat třeba "odchodová píseň".

9. Raketa to zařídí

"Půjdeš si obout botičky sám, nebo tě k nim donese raketa?" Jasně, že to raketa vyhraje! Nastartujte ji i s brumláním motoru (vašimi ústy), uchopte prcka nad hlavu a leťte. Jakékoli protesty jsou tím zažehnány předem.

10. Stačí si umět říct

Každé dítě občas kňourá, kňučí a kníká. Čím méně mu budete ustupovat, tím dříve to přestane. Projevte dobrou vůli - ale spojenou s jeho dobrým chováním: "Uvidíme, co se s tím dá dělat. Hned se na to podíváme, jen co přestaneš kňourat. Stačí si pěkně říct." Tuhle kombinaci si dítě časem zapamatuje, což vám výchovu dost usnadní.

Výchova je někdy náročná. Zejména maminky s tříletými batolaty v období prvního vzdoru by o tom mohly vyprávět! Právě pro ně je každá dobrá rada drahá. Máte i vy nějaké rodičovské finty, tipy a triky? Prozraďte je ostatním pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Norská výchova: Rodiče curlingoví, vrtulníkoví, dronoví

Jsem ta druhá. Ta, která miluje tvého manžela

Chcete být oblíbení? Dodržujte tato pravidla

Prokop: "Neviditelné" aspekty českého selhání. Za best in covid nemůže jen Babiš | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Blahoslav Baťa
reklama
reklama
reklama