reklama

10 českých měst, kde se žije nejlépe rodinám s dětmi

V jakých českých městech se žije nejlépe rodinám s dětmi? Našli jsme jich deset.

Foto: Thinkstock

Myslíte, že v Praze je blaze? Ani náhodou! Rozhodně ne pro mladé rodiny. V jakých českých městech se tedy žije nejlépe? Našli jsme jich pro vás deset.

Vybrali jsme hlediska, která považujeme za zásadní pro život rodin s dětmi: zdravé životní prostředí, levné potraviny a bezpečnost. Přihlédli jsme také ke kvalitě lékařské péče a středních škol. Podívejte se s námi, jak to dopadlo.

Aktuálně: Srovnání krajů ČR

Základní parametry nám poskytlo porovnání kvality života v jednotlivých krajských městech, které provedl online deník Aktuálně.cz.

Doporučujeme: Čechy ožebračují vysoké daně, nestíhají na ně vydělávat

V úvahu přitom bral střední délku dožití, kvalitu životního prostředí (nejméně zastavěných ploch a nejnižší hodnoty emisí, místo průmyslu dominují služby), zaměstnanost (včetně zaměstnanosti žen, přičemž mohou hrát roli i dojezdové vzdálenosti do míst s vysokou nabídkou práce a vyšší podíl lidí s vysokoškolským vzděláním) a kriminalitu (související mimo jiné těžkým průmyslem a z něj plynoucí koncentrací dělníků a na Moravě také s vyšším podílem věřících).

Výsledkem bylo těchto 10 měst: Hradec Králové, Jihlava, České Budějovice, Pardubice, Zlín, Plzeň, Liberec, Olomouc, Praha, Brno.

Kde se nežije z ruky do huby?

A protože u většiny rodin s dětmi hrají velkou roli peníze, přidali jsme jako další parametr kupní sílu obyvatel. Tu táhnou hlavně vysoké mzdy, o něco méně potom ceny potravin. Jaké kraje si z toho hlediska stojí nejlépe?

Čtěte také: Kolik jídla si koupíte z výplaty? Nečekané srovnání krajů

Jednoznačně Praha, dále potom Středočeský, (překvapivě) Moravskoslezský a Liberecký kraj. Nejhůře jsou na tom obyvatelé Karlovarska a Vysočiny.

Další faktor, který je třeba vzít v úvahu, představuje zdravotnictví (vynikají jsou podle HealthCare Institute zejména Fakultní nemocnice v Hradci Králové a v Praze - Motole) a školství. Podle statistik ministerstva školství se nachází šest z deseti nejlepších gymnázií v republice právě v metropoli. O zbytek se dělí Brno, mladá Boleslav, Pardubice a České Budějovice.

Když vezmeme všechny tyto parametry v úvahu, můžeme pořadí trochu změnit:

  1. Liberec (obecně přijatelné parametry a navíc dobré ceny potravin vůči mzdám)
  2. Zlín (obecně přijatelné parametry a navíc nízká kriminalita)
  3. Pardubice (obecně přijatelné parametry a navíc vstřícné zdravotnictví a kvalitní střední škola)
  4. České Budějovice (obecně přijatelné parametry a kvalitní střední škola)
  5. Plzeň (obecně přijatelné parametry)
  6. Hradec Králové (nízká kriminalita a vynikající zdravotnictví, ale vzhledem k nižším  mzdám dražší potraviny)
  7. Olomouc (nízká kriminalita, ale dražší potraviny vzhledem ke mzdám)
  8. Praha (nadprůměrné mzdy, zdravotnictví a školství, ale také obrovská kriminalita a špatné ovzduší)
  9. Jihlava (nejlepší životní prostředí, ale nejdražší potraviny vzhledem ke mzdám)
  10. Brno (kvalitní střední škola)

Proč v Praze není úplně blaze

Metropole je městem extrémů: Na jedné straně nabízí nejvíc pracovních příležitostí a nadprůměrné mzdy, na straně druhé trpí obrovskou kriminalitou a špatným ovzduším.

Víme to: Tisíce českých školáků mají hlad: Drsná realita 21. století

Navíc statistiky deformují platy ředitelů velkých firem, výplata většiny Pražanů od zbytku českých zaměstnanců až tolik neliší. A číšníci, vrátní, řidiči náklaďáků, uklízeči a popeláři si dokonce v Praze vydělají méně než jinde v republice. Přesto se hlavní město nakonec v našem žebříčku posunulo trochu výš, a to díky dobrému zdravotnictví a vynikajícímu školství.

Do Ostravy ani omylem! Ale...

Úplně nejhůř ze sledovaných měst dopadla Ostrava. Nejnižší kvalitu života má na svědomí hlavně špatné ovzduší a obrovská kriminalita, doprovázená na rozdíl od Prahy vysokou nezaměstnaností. Plusem jsou nízké ceny některých potravin (rajčata, mrkev, brambory), nicméně vzhledem k nízkým platům je výsledná bilance dost mizerná. Kvalitu místního života vylepšují jen vysoce oceňovaní zaměstnanci místní fakultní nemocnice.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Největší britská rodina: Denně 7 kg brambor a 3 chleby

5 malých ďáblů: Nejstrašnější děti historie

Video: Drsná realita roztomilých filmů se zvířátky

21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama