reklama
 

Rembrandt portrétoval Komenského

Praha - Rembrandtův obraz Starý muž/Starý rabín je ve skutečnosti portrétem Jana Amose Komenského.

Rembrandtův obraz z florentské Galerie Ufizzi identifikoval jako portrét Jana Amose Komenského holandský profesor dějin umění Ernst van de Wetering, který je považován za největšího světového znalce Rembrandtova díla. O domnělé podobizně Komenského ve Florencii napsal už v roce 1914 český historik Karel Chytil, až nyní je ale objev potvrzen.

O možném setkání Komenského s Rembrandtem se dosud jen spekulovalo, žili oba v Amsterdamu. "To je úžasné. Vědělo se a tušilo, že se oba z Amsterdamu asi znali. Ale všechny portréty Komenského, které byly kdy publikovány, neměly nikdy nic společného s Rembrandtem. Pro nás je to naprostá senzace," řekl listu Právo Tomáš Havelka, který je členem skupiny pro studium a edici díla Jana Amose Komenského v rámci Filozofického ústavu Akademie věd.

Komenský v roce 1628 emigroval z Čech. Pobýval v Polsku, Anglii, Švédsku, Uhrách a od roku 1656 žil trvale v Amsterdamu, kde vydal řadu svých prací. Bydlel ve čtvrti Westermarkt na Prinsengrachtu, kam se přestěhoval do pronajatého domu i Rembrandt.

Dílo je od 1. dubna vystaveno v rámci expozice v Rembrandtově domě v Amsterdamu. Informuje o tom dnešní Právo.

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama