reklama

Řecká vláda je blízko, Atény chtějí od EU úlevy z úspor

Monitoring z Aktuálně.cz pro Deník Insider

Atény - Evropská unie netrpělivě čeká na sestavení nové řecké vlády a potvrzení toho, že země dodrží závazky vyplývající z memoranda podepsaného s EU. Na jeho základě by do roku 2014 mělo Řecko dostat rozpočtový deficit pod tři procenta HDP.

Zásadní posun nastal v úterý krátce po poledni, když účast na vládním kabinetu přislíbil při jednání s předsedou Panhelénského socialistického svazu (PASOK) Evangelosem Venizelosem šéf Demokratické levice Fotis Kuvelis. Venizelos podmiňoval koalici s vítěznou konzervativní Novou demokracií Antonise Samarase právě tím, že se mu podaří pro vládní kabinet získat ještě nejméně jednoho partnera.

"Řecko musí mít vládu co nejrychleji," zdůraznil Kuvelis, citovaný serverem Athennews. "Může být sestavena již v nejbližších hodinách." Levicový Venizelos původně usiloval i o to, aby do vlády vstoupila Koalice radikální levice (SYRIZA), která se v nedělních volbách umístila na druhém místě. Její předseda Alexis Tsipras, který uspěl s extrémně protievropskou rétorikou to ale v úterý opakovaně odmítl.

Vítězný Samaras hned v první reakci na předběžné výsledky voleb v neděli večer přislíbil, že jeho vláda bude pokračovat v prosazování rozpočtových úspor. V pondělí už ale naznačil, že zároveň očekává zmírnění podmínek dohodnutých s EU, zejména posunutí termínu, k němuž by Řecko mělo začít plnit maastrichtské kritérium tříprocentního schodku.

Podle listu The Wall Street Journal Nová demokracie a PASOK připravují text dopisu, v němž se chtějí obrátit na unii s žádostí, aby termín, k němuž má vláda v Aténách uspořit dvanáct miliard eur, posunula o dva roky.

S tím ale zásadně nesouhlasí německá kancléřka Angela Merkelová. Ta v úterý na summitu skupiny dvaceti hlavních ekonomik světa G20 v mexickém Los Cabos předložila plán fiskální a bankovní unie, s jehož pomocí hodlá čelit krizi.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama