reklama

Vědecky zaručená exploze chutí: Rizoto s gorgonzolou, meruňkami a bílou čokoládou

Podle molekulárního gastronoma a průkopníka párování chutí Hestona Blumenthala přináší netradiční kombinace mnohem lepší prožitek než notoricky známé dvojice potravin. Uvařte si proto exkluzivní rizoto ve stylu tohoto michelinského kuchaře.

Foto: iStock

Proč by k sobě nepasovala rýže, výrazná gorgonzola, sladké meruňky a čokoláda? Podle molekulárního gastronoma a průkopníka párování chutí Hestona Blumenthala se ochuzujeme o explozi chutí v našich ústech, pokud saháme jen po ověřených variantách použitých surovin.

Když Heston Marc Blumenthal, průkopník molekulární gastronomie a majitel anglické michelinské restaurace The Fat Duck, hledal neotřelou kombinaci ve spojení s černým kaviárem, ze zoufalosti sáhl po bílé čokoládě. Jakmile obě suroviny ale naráz ochutnal, dostavil se výbuch chutí. Blumenthal si tehdy nedokázal odpovědět, proč právě čokoláda ke kaviáru sedí tak perfektně. A hlavně mu vrtalo hlavou, proč některé potravinové složky se chuťově shodují s tou druhou?

Hledání chuťové dokonalosti

Některé chuťové dvojice notoricky známe: vejce a špenát nebo rajče a bazalka. Znalost takových kombinací vychází z intuice a tradice. To ale Blumenthalovi nestačilo a společně s parfumérem a chemikem Françoisem Benzi pátral po aromatech, které tvoří dokonalý pár.

Benzi zjistil, že jídlo a koření jdou nejlépe k sobě pouze tehdy, když se doplňují ve svých klíčových chutích. A tak z jejich spolupráce na začátku 90. let vznikla nejslavnější dvojice - losos a lékořice.

Dnes se mluví o čtyřiapadesátiletém Blumenthalovi jako o osobnosti, která zavedla tzv. foodpairing, tedy párování potravin, které v ústech vytvoří chuťový orgasmus. Podle něj je takové párování nekonečné. Existuje totiž více než 10 tisíc příchutí a tím pádem miliony a miliony doposud neprozkoumaných chutí a kombinací.

Novým chutím přijít na kloub

Na netradiční spojení rizota s gorgonzolou a meruňkami s přidáním bílé čokolády přišla po vzoru Blumenthalovy hypotézy německá novinářka a vyhlášená kuchařka Verena Lugertová. V časopise Der Spiegel svůj recept popisovala jako "zázrak sloučení". "Je to svatba gorgonzoly a bílé čokolády, jedna ze snových kombinací nebeského párování potravin," popisovala Lugertová svůj originální recept. Chuťový pár doprovází sladkost meruněk, uzemněná rozmarýnem. Tenhle recept zkrátka budete milovat.


Rizoto s meruňkami, gorgonzolou a bílou čokoládou

(4 porce)

Co budete potřebovat:

 • 250 g rýže na rizoto
 • 150 g gorgonzoly
 • 3 čerstvé meruňky
 • 4-5 sušených meruněk
 • 25 g bílé čokolády
 • 800 ml kuřecího vývaru
 • 150 ml bílého vína (pokud se chcete vyhnout alkoholu, nahraďte ho stejným množstvím vývaru)
 • 30 g parmazánu
 • 1 šalotka nebo malá cibule
 • olivový olej
 • 3 malé větvičky rozmarýnu
 • 1 lžíce másla
 • sůl
 • pistácie na dekoraci (nemusí být)

Postup

 1. Sušené meruňky nakrájejte na malé kostičky, otrhejte rozmarýn a jehličky nakrájejte na co nejjemnější kousky. Čerstvé meruňky a bílou čokoládu pokrájejte na kostičky. Gorgonzolu na větší kusy. A dejte stranou.
 2. Cibuli (šalotku) nakrájejte najemno a orestujte v hrnci na olivovém oleji, nechte sklovatět. V menším kastrůlku si ohřejte kuřecí vývar.
 3. K cibuli přidejte rýži, krátce restujte a neustále míchejte. Poté přidejte víno (případně vývar) a nechte ho vypařit.
 4. K rýži přilijte zhruba polovinu horkého vývaru, rozmarýn a sušené meruňky. Míchejte nejlépe dřevěnou vařečkou, abyste rýži neponičili. Vývar musí být horký, aby teplota během vaření zůstávala stejná a docházelo k rozpouštění škrobu v rýži. Jen tak docílíte krémové konzistence celého pokrmu.
 5. Pravidelně míchejte a postupně přidávejte po troškách vývar, aby byla rýže ponořená.
 6. Zhruba za 20 minut při nízké až středně vysoké teplotě vaření a neustálého míchání zkuste, zda je rýže měkká.
 7. Pokud je hotovo, do rizota vmíchejte bílou čokoládu, parmazán a gorgonzolu. Osolte. V samotném závěru přidejte čerstvé meruňky a máslo. Pokud chcete, můžete dozdobit pistáciemi.

Dámy si vyměňovaly prádlo. Výzvu si užila i Jennifer Lopezová | Video: Instagram, TikTok, Twitter, Facebook
reklama
reklama
reklama