reklama

Přebytek hrušek a jablek? Upečte z nich koláč, který jste ještě nikdy nejedli

Jako každý podzim dochází ke sklizni jablek a hrušek. A jak se říká: kdo jablko denně sní, k tomu lékař nechodí. Využijte hojnost tohoto období a vrhněte se do zpracování sezonního ovoce podle vlastního gusta.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Jablka a hrušky jsou podzimními poklady našich zahrad. Právě v tomto období jich je nejvíce, z čehož může vaše tělo jen jásat. "Jablka jsou skvělým dietním pokrmem upravujícím různé žaludeční potíže, oboustranně regulují stolici, při průjmu staví, při zácpě projímají. Jsou vynikajícím zdrojem dietní vlákniny a spolu s hruškami jsou hojně doporučována gastroenterology," vysvětluje Štěpánka Kutišová, výživová poradkyně Naturhouse. 

Zázračná jablka pro zdraví

Jablko sestává až z 30 procent z pektinu, jablečné vlákniny, která snižuje hladinu cholesterolu a váže na sebe jedovaté látky, jako je olovo a rtuť. Podle všeho jablka i hrušky pomáhají proti obezitě, přestože v sobě obsahují podíl cukru. Za tento pozitivní efekt může pravděpodobně obsah rozpustné vlákniny. 

Už i naše babičky věděly, že jíst jablka a hrušky právě v tomto období je výborné pro naši obranyschopnost. Například jedna středně velká hruška má stejný obsah vitaminu C a draslíku jako polovina šálku pomerančové šťávy. Průměrná hruška obsahuje kolem čtyř gramů vlákniny tvořené převážně rozpustnými pektiny a lignany. To jsou látky nacházející se v rostlinách, působí jako antioxidanty, ale i protivirově a celkově posilují naši imunitu. V dějinách se hrušky používaly k léčbě řady zdravotních problémů od poruch zažívání a křečí po snižování horečky. Kromě vitaminu C jsou hrušky velice bohaté na kyselinu listovou či draslík.

"Hrušky působí v nejvyšší míře regulačně na střeva. Podporují odstraňování odpadních produktů přeměny látkové, zmírňují trávicí obtíže. Naši předkové však kladli velký důraz na to, jak hrušky jíst. Plody musely být dokonale zralé, protože jinak mohou působit plynatost i zácpu. A pokud zralé nebyly, jedli je pečené, což se doporučuje i v současné době, protože pečené hrušky působí regulačně a případné průjmy staví. Hrušky mají samy o sobě vysoký podíl vody, který zajistí rychlý přísun uvolněných živin do střev. Tím pomáhají střeva čistit," dodává výživová poradkyně Štěpánka Kutišová.

Důležité je i skladování

V tomto období máme jablek i hrušek požehnaně, ale co s nimi, když je nestihneme zkonzumovat? Při správném skladování vydrží některá jablka až do jara. "Záleží v první řadě na odrůdě. Pokud hledáte jablka vhodná pro uskladnění, volte spíš zimní odrůdy," doporučuje Tomáš Kořínek z české firmy Ovocňák.

Abyste mohli podzimní plody dlouho úspěšně skladovat, je třeba se vyhnout takovým kouskům, které jsou potlučené nebo porušené. Rozhodně byste ale jablka před skladováním neměli omývat, rychleji by se zkazila.

Důležité také je skladovat je ve správném nosiči, nejlépe v klasické umělohmotné přepravce či dřevěných "lískových" krabicích, které mají otvory ze dna i po stranách. "Doporučuji skladovat jablka jen v jedné vrstvě. Sice to není moc úsporné na prostor, ale rychleji tak odhalíte případnou hnilobu a nestane se vám, že byste museli kvůli jednomu shnilému jablku vyhodit celou přepravku," radí Tomáš Kořínek.

Co si letos z jablek a hrušek dopřát? Podívejte se na recepty, které byste měli ještě v tomto období vyzkoušet. 

reklama
reklama
reklama