Snad každý někdy zažil ten nepříjemný odér po otevření lednice, který vás doslova praští do nosu. Jak si poradit s nepříjemným zápachem?
Když si domů přivezeme novou lednici z obchodu, je krásná, čistá a voní. Avšak lednice není na ozdobu, kupujeme si ji pro praktické využití. Lednice je v provozu denně, proto bychom o ni měli patřičně pečovat. Zaměřme se na prevenci a ušetřeme se zbytečných problémů s odstraňováním vzniklého zápachu.
Nejlepší prevencí je správné uskladnění potravin, vyhýbání se přílišnému otevírání lednice a hlavně zabránění skladování zkažených a prošlých potravin. Ty bývají častou příčinou nepříjemných pachů.
Zcela jistě je vhodné, abychom aromatické potraviny skladovali v lednici uzavřené ve vzduchotěsných obalech a průběžně kontrolovali jejich čerstvost. I na uskladnění zeleniny, ovoce a ryb je dnes k dostání mnoho šikovných pomocníků.
V dnešní době lze v drogeriích zakoupit chemické pohlcovače pachu, které podle návodu pravidelně obměňujeme. V případě, že jsme odpůrci chemických prostředků, lze využít k prevenci jeden z lidových receptů a tipů, jak si se zápachem poradit. Obecně platí, že pomocníky na neutralizaci pachů umístíme, pokud je to možné, do středu lednice.
Samozřejmostí je, že vše z výše uvedeného má svou dobu trvanlivosti a použitelnosti. Nezapomínáme na pravidelnou obměnu.
Přestože jsme pečliví, potraviny skladujeme dobře zabalené, používáme jeden z lidových prostředků na pohlcení zápachu, dbáme na čerstvost a pravidelnou údržbu, může naše lednice občas zapáchat. Co teď?
Z lednice vyndáme veškeré potraviny, které důkladně zkontrolujeme a ponecháme pouze nezkažené a s dobou použitelnosti. Je opravdu důležité z lednice vše vyndat, nepřesunovat potraviny z jednoho patra do druhého a čistit průběžně.
Lednici dobře umyjeme vodou s přípravkem na odmaštění a poté ještě vytřeme teplou octovou vodou. Důležité je umýt a následně otřít opravdu všechen prostor v lednici.
Na umytí lednice lze využít i parní čistič, který pronikne i do záludných míst.
Aby nám lednice sloužila co nejlépe, mohlo by pomoci správné rozložení potravin. Do spodních šuplíků lednice ukládáme zeleninu a ovoce, před uskladněním ovoce ani zeleninu nikdy nemyjeme. Na spodní patro ukládáme ryby a maso, na vyšší patro přijde šunka, dobře zabalené sýry a například jogurty. Na nejvyšší místo lednice zbývají ostatní mléčné výrobky, uvařená a hotová jídla.
První letní pomoc z ledničky či spíže
Foto: Sxc
Autor:admin_vareni
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena