Bylinkové máslo skvěle chutná na grilovaném masu, pečené rybě, bramborách, ale klidně i jen tak na rozpečené bagetě. Recept je velmi snadný, přitom působí na každém pokrmu luxusním dojmem. A bylinky můžeme obměnit podle libosti - třeba v tomto období se nabízí medvědí česnek, řeřicha nebo pažitka.
S chutí másla se dá doslova čarovat a připravit si nespočet kombinací, které budou skvěle doplňovat chuť daného pokrmu. Lze použít téměř jakékoli koření, čerstvé i sušené bylinky, připravit si exotické příchutě. Použít můžeme máslo koupené, ale klidně se dát složitější cestou a máslo si připravit pravé domácí.
Na domácí máslo budeme potřebovat pouze 2 smetany ke šlehání (33%). Smetanu necháme před přípravou stát při pokojové teplotě, pak ji ušleháme stejně jako na šlehačku. V okamžiku, kdy se nadýchaná šlehačka začně zase roztékat a její objem zmenšovat, dále šleháme, v nejlepším případě použijeme tyčový mixér. Během pár chvilek se začne oddělovat máslo od podmáslí, dále šleháme, dokud není podmáslí jako voda. Hmotu scedíme a oddělíme máslo od podmáslí, máslo vypereme pod ledovou vodou, rukama kousky másla spojíme. Hotové domácí máslo zabalíme do potravinářské folie a dáme ztuhnout do lednice. Z toho množsví smetany vyrobíme asi 150 g másla.
Můžeme z něj vyválet váleček (pomůžeme si potravinářskou folií), který po ztuhnutí nakrájíme ozdobným nožem a před podáváním necháme znovu vychladit. Máslo můžeme pomocí cukrářského sáčku s nástavcem stříkat na pečící papír do tvarů hvězdiček, růžiček apod. a nechat v chladu ztuhnout. Případně máslo plníme do formiček na led či cukroví, uložíme do lednice či mrazáku, aby se jednotlivé porce másla daly snadno vyklopit.
Recept na domácí bylinkovou sůl krok za krokem
Sůl, která úžasně dochutí například zapečenou zeleninu či brambory, především pak v měsících, kdy již nebudou k dispozici čerstvé bylinky. Postup je úplně jednoduchý.
Autor:Michy
Centrum.cz|Atlas.cz Economia 1999 - 2024. Všechna práva vyhrazena