reklama

Rakousko slavně slavilo Mozarta

Vídeň - Rakousko a s ním i svět v pátek slavilo 250. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta.

Rakousko si Mozarta připomene všemožně
Rakousko si Mozarta připomene všemožně | Foto: Reuters

V rakouských koncertních sálech zněla vybraná díla, konaly a konají se přednášky a výstavy přibližující život komponisty. Pozornost se soustředila především do Vídně a Mozartova rodného Salcburku, kde se ve 20 hodin, v čas skladatelova narození, rozezněly desítky kostelních zvonů.

Ve Svatoštěpánské katedrále ve Vídni se konala slavnostní mše, Lidová opera přichystala Figarovu svatbu a Státní operu zase rozezvučela Kouzelná flétna. Další Mozartova opera Idomeneo zněla v budově někdejšího Divadla na Vídeňce, jež se proměnilo z muzikálového centra na Mozartův operní dům.

V Salcburku vystoupili Vídeňští filharmonici pod taktovkou Riccarda Mutiho; večerní koncert si nenechali ujít ani účastníci evropské konference Sound of Europe v čele s předsedou Evropské komise José Barrosem.

Rozhlasové stanice prokládaly proud Mozartových symfonií a komorních skladeb životopisnými údaji o skladateli. Kanál TW1 se již od rána zapojil do monumentálního projektu 24 hodin Mozarta.

Signál přinášel prostřednictvím satelitu divákům do více než 30 zemí záběry z koncertních síní ve Vídni, Salcburku, Berlíně, Pekingu, Ramalláhu i z pražského Stavovského divadla. 

Česká filharmonie pod taktovkou rakouského dirigenta Manfreda Honecka zahrála Mozartovy skladby, které měly v české metropoli za jeho života premiéry - předehru k opeře Don Giovanni, Pražskou symfonii a Klarinetový koncert.

Sólistkou oblíbeného nástrojového koncertu z posledního roku skladatelova života byla mladá izraelská klarinetistka Šaron Kamová. Do Prahy se opakovaně vrací a rovněž tentokrát bylo publikum nadšeno. V té době se k mozartovskému toku na čtyři hodiny - od 17 do 21 hodin - připojil i program ČT 2.

Také pro rakouské deníky byl Mozart tématem dne, přední periodika mu věnovala speciální přílohu. Všechno nejlepší, Wolfi, přál na titulní straně vídeňský Kurier a Kleine Zeitung se přidal: "Ať žije Mozart!". Zpravodajský týdeník News přiložil k nejnovějšímu číslu věnovanému převážně oslavenci i CD.

Další gratulanti

Internetový vyhledávač Google ozdobil svoje logo parukou z Mozartových let a notovým klíčem, cukráři v Salcburku vyrobili dort, který rozdělovali zdarma mezi příchozí. Před budovou Vídeňské státní opery si řekl svoje "ano" mladý pár oblečený v dobových kostýmech; jednalo se ovšem o skeč v intencích Mozartovy Figarovy svatby.

Již v pátek dopoledne byl ve Vídni, kde Mozart v prosinci roku 1791 zemřel, za přítomnosti starosty Michaela Häupla a vídeňského kardinála Christopha Schönborna slavnostně otevřen dům v ulici Domgasse 5, kde Mozart pobýval v letech 1784 - 1787.

Letošek je v Rakousku vyhlášen Mozartovým rokem a v jeho rámci se uskuteční tisíce hudebních koncertů, operních, divadelních a filmových představení a speciálních tematických výstav. V Salcburku plánují v průběhu letního festivalu poprvé představit všech 22 Mozartových oper. Na ojedinělém projektu by se měli podílet i pěvkyně Magdalena Kožená a dirigent Tomáš Netopil.

#reklama

Bezdětná: Neplodnost je tabu, těžko hledáte pochopení. Měla jsem deprese i bolesti | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama