reklama

Problém československých důchodů:

Vznikl v roce 1993 při dělení Československa. Kvůli vyplácení důchodů byla podepsána česko-slovenská mezistátní smlouva.

Zatímco lidé ze Slovenska, kteří pracovali u českých firem, dostávají vyšší důchody než jejich spoluobčané, čeští důchodci v minulosti zaměstnaní u slovenských společnost, mají v průměru o patnáct set korun menší důchody.

Například Vlasta Hezká, která pracovala v bývalém Československu pro firmu se sídlem v Bratislavě. Podle mezinárodní česko-slovenské smlouvy se za práci do doby rozdělení federace mají vyplácet důchody v měně té země, kde v době rozdělení zaměstnavatel sídlil. V tomto případě to je 3980 korun českých a 780 slovenských. Pokud by měla celý český důchod, dostávala by 5071 korun českých. Vlasta Hezká na jaře uspěla u Ústavního soudu, zatím ale na peníze čeká marně.

Evropská komise už dříve potvrdila, že Česko nyní nemůže dorovnávat důchody jenom těm českým penzistům, kteří před rozdělením federace pracovali na Slovensku a nyní dostávají nižší slovenské důchody.

A to přesto, že jde o problém vzniklý v roce 1993 při rozdělení země a tedy jedenáct let před vstupem Česka i Slovenska do Evropské unie. Dorovnání důchodů by tak Česko podle norem Evropské unie muselo doplácet všem lidem, kteří na území bývalého Československa pracovali. Tuto podmínku splňuje především asi jeden milión lidí, kteří už pobírají nebo budou dostávat důchody na Slovensku. "Roční náklady na dorovnání by přišly na dvacet pět miliard korun," tvrdí české ministerstvo práce a sociálních věcí. Slovensko už možnost dorovnat důchody vypustilo ze svého právního řádu úplně.

Soudy v posuzování žalob lidí nejsou jednotné. "Rozlišování mezi občany České republiky, jež je založeno na tom, že byli v době společného federativního státu zaměstnání na Slovensku, považuje Ústavní soud za diskriminující, neboť není podloženo objektivními a rozumnými důvody," uvedl v jednom svém nálezu Ústavní soud. Ten ve třech případech lidem vyhověl, v jednom stížnost zamítl.

Důchodců se zastal také veřejný ochránce práv. "Je to diskriminace, která vznikla před vstupem do unie. Je na českém státu, aby diskriminaci odstranil," uvedla zástupkyně veřejného ochránce práv Anna Šabatová.

Politici ale zatím přes sliby s žádným řešením nepřišli.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama