reklama

Lady Diana bude mít pamětní desku. Stane se součástí nápravy genderové nevyrovnanosti

Princezna Diana bude jednou ze šesti oceněných žen v rámci projektu neziskové kulturní organizace English Heritage. Na její počest bude v Londýně umístěna pamětní deska. Stane se tak v roce, kdy by Diana, princezna z Walesu, oslavila své 60. narozeniny.

Lady Diana
Lady Diana | Foto: ČTK

"Diana je nepopiratelně opravdu významnou a populární osobností 20. století," vyjádřila se Anna Eavisová, ředitelka britské neziskové organizace English Heritage, která letos udělí šesti významným ženám britské historie ocenění.

"Diana zvýšila povědomí o problému bezdomovectví, pomohla destigmatizovat nemoci, jako je HIV, malomocenství a deprese," uvedla Eavisová pro The Guardian. Podle ní je umístění pamětní desky, připomínající Dianinu práci a vliv, více než vhodné v roce jejích nedožitých šedesátých narozenin.

Podle deníku The Guardian umístění pamětní desky bude veřejnosti odtajněno v průběhu tohoto roku. Podle informací se ale bude jednat o budovu spojenou s Dianiným životem před svatbou s princem Charlesem. Nejpravděpodobnějším místem, o kterém se spekuluje, je byt v západním Londýně, který darovali Dianě její rodiče k osmnáctým narozeninám. Ten tehdy budoucí princezna sdílela společně se svými třemi přáteli.

Tento byt se nedávno objevil i v seriálu Koruna na Netflixu, když Olivie Colmanová, představitelka královny Alžběty II., řekla, že Dianin byt je v londýnské části Earl's Court. Na to princezna Margaret reagovala slovy: "Prostitutky a Australané. Nejsou to ti, kdo žijí v Earl's Court?"

Pamětní desky pro další významné ženy Británie

Eavisová uvedla, že organizace English Heritage letos umístí celkem 12 pamětních desek, z toho šest bude patřit ženám. Jedná se o součást kampaně, která byla zahájena s cílem napravit historickou nerovnováhu mezi muži a ženami, která panuje od doby, kdy se před 150 lety objevila první pamětní deska, udělena pro lorda Byrona.

Pouze 14 % z více než 900 pamětních desek patří ženám. "Je před námi ještě dlouhá cesta," podotýká Eavisová. "Ale s pomocí mnoha vynikajících nominací britské veřejnosti jdeme správným směrem."

Ocenění v tomto roce tak získá kromě princezny Diany například Ellen Craftová, bojovnice proti otroctví. Společně se svým manželem Williamem byli otroky v jihoamerickém státě Georgia. Podařilo se jim však uprchnout a v roce 1850 dorazit do Anglie. Pár poté cestoval po Velké Británii a přednášel proti otroctví.

Další pamětní deska bude vystavena na počest Caroline Nortonové. Její příběh o násilném manželství a rozchodu je dnes již téměř neznámý. V 19. století však bojovala o péči o své děti a právo na vlastnictví části majetku vzešlého z manželství, čímž se zasloužila o reformu rozvodového zákona, ve kterém měly i ženy své slovo.

I Helena Normantonová, první žena v Anglii, která si vybudovala kariéru u Nejvyššího soudu a u Ústředního trestního soudu Anglie a Walesu, či a krystalografička a bojovnice za mír Kathleen Lonsdaleová získají v roce 2021 ve Velké Británii svou pamětní desku.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama