reklama

Přílohy

K hlavnímu jídlu patří příloha. Pokud chceme udržet váhu nebo zhubnout, měli bychom si dávat přílohy velmi málo nebo zvolit méně kalorické.

V některých restauracích dostaneme přílohu rovnou na talíři s ostatním jídlem. V gastronomii se rozšířil trend dávat přílohy zvlášť na malý talíř, aby se moc nenamočily do omáčky od masa, nebo aby nepřekážely.

V jídelním lístku si můžeme vybrat přílohy z brambor, rýže, zeleniny nebo těstovin. Velmi často se na talíři objevují hranolky, americké brambory, penízky nebo jinak nazvané pečené brambory. Jde většinou o smaženou variantu různě nakrájených brambor. Mezi staročeskou přílohu patří například Lepenice, kdy se vařené brambory smíchají s kysaným zelím, cibulí, máslem a dochutí se solí a pepřem. Vše se zamíchá a vznikne horká nakyslá kaše. Tento pokrm slouží i jako samostatné jídlo.

Další oblíbenou přílohou z brambor je velká pečená brambora, která se nařízne a vloží se do ní směs ze zakysané smetany, česneku a čerstvých bylinek.

Rýže se podává spíše k omáčkám nebo minutkám s větším množstvím šťávy. Kromě klasické, je možné ochutnat kari rýži nebo variace na rizota, která se podávají k netradičním pokrmům. Rýže by neměla být převařená. Z jídelních lístků je možné vybírat i divokou rýži, která je pro svou chuť milovaná, ale i nenáviděná. Další variantou na rýžovou přílohu jsou různé podoby rýžových nákypů.

V letních měsících bývá hitem příloh grilovaná zelenina s trochou bylinek. Ve směsi bývá paprika, lilek, rajče a okurka. Zelenina díky grilování získá zvláštní vůni. Před podáváním je třeba ji zakapat kvalitním olivovým olejem.

Mnoho žen místo přílohy volí malé zeleninové saláty, nebo restované fazolky s trochou česneku a slaniny. Jde o vhodnou přílohu k hovězím steakům.

Co se týče netradičních příloh, je možné na talíř dostat nakyslý salátek z vařené červené čočky, cizrny nebo pohanky. Dobrým doplňkem je například kus kusový salát, který se hodí ke krevetám. V luxusnějších restauracích se setkáme i s přílohou v podobě salátu s červené řepy nebo s bramborovými rozetkami. Jde o malé bramborové pusinky, které se zapékají v troubě.

V zahraničí velmi často dostaneme k pokrmu pečivo. Vybrat si můžeme z mnoha druhů chlebů, tmavý, světlý, vícezrnný nebo domácí kvasnicový. V jižních státech jako je Itálie, Španělsko a Řecko, dostaneme k hlavnímu jídlu světlý chléb nebo bagety v mnoha variacích, s bylinkovým máslem, česnekovým nebo plněné sýrem.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama