reklama
 

Příjmy českých domácností rostou, dostupnost vlastního bydlení je ale špatná

Dostupnost bydlení je čím dál horší, a to i přestože příjmy českých domácností rostou, ekonomice se daří a nezaměstnanost je rekordně nízká. Bohužel co nízké není, jsou ceny nemovitostí.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: Komerční sdělení

Ty v kombinaci s rostoucími úrokovými sazbami hypoték stojí za tím, že dostupnost bydlení je v Česku nejhorší za posledních devět let.

V loňském roce ceny nemovitostí v České republice rostly téměř nejrychleji ze všech zemí Evropské unie. Druhá polovina roku však představovala malou naději na zlepšení. Podle statistik ceny bytů a domů začaly stagnovat. Bohužel ne na dlouho. Od začátku letošního roku nemovitosti opět zdražují.

Meziročně byty zdražily o 11,4 %, v dubnu 2018 činila průměrná nabídková cena bytů 2 840 000 Kč, což je oproti březnu o 20 000 Kč více. Největší cenový růst byl zaznamenán na Plzeňsku a v Olomouckém kraji.

Měsíční splátka hypotéky činí více jak 40 % příjmů

Stále se zvyšující průměrná cena stojí za tím, že na vlastní bydlení musí české domácnosti vynaložit v průměru 6,67násobek svých čistých měsíčních příjmů. Mnoho domácností si tak bez hypotéky byt nebo dům nepořídí.

Bohužel ale ani hypoteční úvěr není vždy tím pravým řešením. Kvůli vysokým cenám bytů a zdražujícím se hypotékám Češi vynaloží na měsíční splátku 43 % svých příjmů, kvůli čemuž jim mnohdy už nezbývají peníze na tvoření finanční rezervy.

Zadlužení předejdete pronájmem nebo menším bytem

V současné době úrokové sazby hypoték činí 2,64 %. Za poslední rok a půl úroky vzrostly o zhruba 0,8 procentního bodu. Blýskat na lepší časy se v brzké době nejspíš nebude, i proto je velmi důležité, aby české domácnosti dobře zvážily, zda zadlužení zvládnou. Pomoci k tomu jim může hypoteční kalkulačka.

Pakliže by úvěr na bydlení ohrožoval měsíční rozpočet domácnosti, je vhodné vlastní byt vyměnit za pronájem. Na druhou stranu i nájem bytu může v některých krajích České republiky dosahovat stejné výše jako splátka hypotéky a v takovém případě se vyplatí raději investovat do vlastního, nebo se poohlédnout po menším bytě.

Na tvoření finanční rezervy vám musí zbýt peníze vždy

I přes rostoucí příjmy domácností, mají lidé s pořízením vlastního bydlení problém. Příznivé podmínky pro koupi nemovitostí jsou už dávno minulostí. Přesto ale odborníci koupi bytu schvalují, především pak v lokalitách, kde nájemné může být i vyšší jak měsíční splátka úvěru.

Před zadlužením by ale lidé měli pamatovat na finanční rezervu a nevydávat se ze všech svých úspor. Je nutné počítat nejen s nenadálými výdaji, ale i s rostoucí úrokovou sazbou, která hypoteční náklady může v budoucnu výrazně navýšit.

Reálné příjmy českých domácností v roce 2017

1. čtvrtletí

2,30 %

2. čtvrtletí

2,40 %

3. čtvrtletí

3,70 %

4. čtvrtletí

4,80 %

Rok 2017

3,90 %

Zdroj: Data ČSÚ

reklama

Komerční tip

reklama