reklama

Dermatoložka: Vaginální sucho i potíže v sexu po porodu se dají řešit

Ženy v menopauze trápí vaginální sucho, ženy po porodu zase úniky moči nebo neuspokojivý sexuální život. V online poradně čtenářkám na dotazy spojené s těmito problémy odpovídala špička estetické dermatologie v Česku Kateřina Klauzová.

Suchá vagína je známkou snížené tvorby hormonů a přirozenou známkou stárnutí.
Suchá vagína je známkou snížené tvorby hormonů a přirozenou známkou stárnutí. | Foto: Shutterstock

Článek připraven ve spolupráci s: Asklepion

Osmapadesátiletá Věra měla před 16 lety hysterektomii a během menopauzy kvůli suchosti vagíny trpěla bolestmi při pohlavním styku. Lubrikační přípravky jí pomáhají jen částečně. Zkoušela například zaváděcí zvlhčovací globule, ale jejich efekt byl poměrně slabý. Stejně jako další ženy se se svými zdravotními problémy tento týden v naší online poradně obrátila na odbornici v estetické dermatologii Kateřinu Klauzovou.

"Suchá vagína je známkou snížené tvorby hormonů a přirozenou známkou stárnutí," říká Klauzová. Její léčba probíhá místně, pomocí krémů s obsahem hormonů nebo hyaluronové kyseliny. "Možností je také aplikace kyseliny hyaluronové pomocí injekcí v oblasti poševního vchodu. Váže vodu a zlepšuje hydrataci. Pomoci mohou také intravaginální lasery, které nastartují tvorbu kolagenu a cév. Cévy poté vyživují sliznici, která následně sama tvoří hydratační složky a glykogen," popisuje Klauzová možnosti léčby suché vaginální sliznice, kterou trpí především ženy v menopauze a po ní.

Suchost je běžný problém 

Vaginální sucho trápí také 61letou Magdu, kterou zajímalo, jaký je rozdíl mezi hormonální terapií a zákroky estetické dermatologie. "Zákroky neobsahují hormony a jsou téměř nebolestivé a rychlé. Nemají žádnou dobu rekonvalescence," popisuje Klauzová. Aplikace kyseliny hyaluronové do sliznice pochvy a poševního vchodu a laserové ošetření mají dlouhodobý efekt, který je nutné opakovat. Efekt je podle Klauzové nicméně vynikající.

Dodává, že i když je suchost vaginální sliznice a pocity svědění u žen v menopauze a po ní běžné, pro snížení obtíží doporučuje hodně pohybu a hlídat si váhu. Při začínajících problémech radí promazávat genitální oblast krémy s obsahem hyaluronové kyseliny. "Před zákrokem je pak vždy důležité v první řadě navštívit gynekologa. Zjistit, zda je vše v pořádku -  cytologie, mikroflóra a stav sliznice pochvy," upozorňuje Klauzová. 

Neuspokojivý sexuální život po porodu

Dvaatřicetiletá Jana je půl roku po vaginálním porodu s přirozeným natrhnutím hráze. Po narození dítěte mají s manželem velké problémy v sexuálním vztahu. Styk je pro ni méně příjemný a pro jejího partnera zase méně citlivý. Odbornice se zeptala, zda lze tyto obtíže nějakým způsobem neinvazivně řešit.

"Doporučila bych aplikaci hyaluronové kyseliny v oblasti jizvy, která vás může táhnout, a ošetření dané oblasti laserem. Laserem doporučuji ošetřit jak oblast poševního vchodu, tak oblast pochvy jako takové. Dojde k nové tvorbě kolagenu a zpevnění a změkčení jizvy. Obtíže se určitě zmírní a změnu zaznamená i manžel," radí Klauzová.

Inkontinence se dá řešit laserem

Inkontinence během zakašlání nebo kýchnutí trápí zase čtenářku Anju, která má pět dětí. Klauzová v takovém případě doporučuje navštívit urogynekologa. Pokud únik moči není výrazný a není třeba podstoupit operaci v anestezii, může stačit ošetření pochvy laserem. "Výhoda je, že není nutná žádná příprava, doporučujeme pouze cytologické vyšetření. Zákrok není bolestivý, pouze u poševního vchodu budete cítit teplo laseru. Jak přijdete, tak odejdete. A omezení sexuálního styku trvá pět dnů," popisuje Klauzová.

Terapie pomocí laseru nemá věkové omezení. Pouze u starších žen, kdy se přidávají obtíže s poklesem dělohy, je nutné podstoupit více ošetření. "Úspěšnost léčby je vysoká při mírných obtížích. Lasery jsou opravdu velcí pomocníci, ale efekt operace nenahradí," říká Klauzová. Samotný zákrok trvá 15 až 20 minut. Nemohou jej podstoupit těhotné ženy, ženy v šestinedělí, ženy s pozitivním nálezem na děložním krčku nebo s akutním zánětem v pochvě. Léčba zatím není hrazená pojišťovnou a její cena se pohybuje v rozmezí od sedmi do 15 tisíci korun.

Mohlo by vás zajímat: Ženy se za preventivní operace stydí, setkáváme se i s urážkami, říká Ewing-Haupt (4. 6. 2022)

Jako nositelka mutace BRCA si nechala preventivně odstranit prsa, dělohu i vaječníky. "Rozhodnutí pro mě bylo snadné. Operace je nejlepší prevence." | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama