reklama

Polské školství září. Vítězí díky svobodě učitelů

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Varšava - Důvěra k učiteli, autonomie škol a kreativita žáků. To jsou důvody, proč Polsko zazářilo v posledním mezinárodním testování žáků, nazvaném PISA 2012.

Mladí Poláci se - na rozdíl od Čechů - výrazně zlepšili ve všem: v matematice, pochopení čteného textu i v přírodovědných předmětech.

V matematice skončili 14. (Češi 24.), ve čtení 10. (Češi 27.) a znalostmi přírodních věd dosáhli mezi 65 zeměmi dokonce na 9. příčku (Češi byli 22.)

Odborníci se shodují: za polský úspěch mohou zdařilé školské reformy z posledních let. Řadí je dokonce mezi nejlepší na světě.

Polsku se tak například podařilo dosáhnout toho, aby měli všichni žáci stejné šance. Bez ohledu na to, jaké mají předpoklady, nebo z jakých rodin pochází.

Tamní školy, lépe než ty v jiných zemích, vyrovnávají rozdíly mezi slabšími a silnějšími žáky, mezi talentovanými jedinci a školáky, kteří mají s výukou potíže.

"Žádná jiná země v Evropě se v úrovni školství nešplhá tak urputně," uvedla v dokumentu nazvaném Vycházející hvězda školství britská televize BBC. Podle ní by Polsko mohlo udělit zajímavou lekci i zemím v západní Evropě.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama