reklama

Polovina žen se venku po setmění bojí. Mužů má strach jen pětina

Téměř polovina všech žen se bojí chodit po setmění o samotě, vyplývá z dat Britského národního statistického úřadu. Podobně se v noci cítí jen 19 procent mužů.

Polovina žen se venku po setmění bojí. U mužů je to jen necelá pětina.
Polovina žen se venku po setmění bojí. U mužů je to jen necelá pětina. | Foto: iStock

Nejnovější data Britského národního statistického úřadu ukázala, že asi polovina žen se v noci o samotě bojí, nehledě na to, zda procházejí frekventovanými, nebo spíše klidnými místy. Více než 80 procent dotazovaných žen má strach v nočních parcích. 

Okolo 49 procent žen uvedlo, že se necítí dobře jak na frekventovaných místech, jako jsou vytížené železniční stanice, tak ani v klidných ulicích poblíž svých domovů. Stejně odpovídalo jen 19 procent mužů. V klidných ulicích poblíž svých domovů se necítí dobře 15 procent mužů.

Z dat statistického úřadu vyplynulo, že největší hrůzu ženám nahánějí noční parky. Vyhýbá se jim celých 81 procent respondentek a 39 procent respondentů, uvedl deník The Independent. Statistici také zjistili, že handicapovaní lidé se v noci obávají všude, nehledě na to, zda se jedná o frekventovaná místa, klidné lokality, nebo otevřená prostranství.  

Ukázalo se, že téměř polovina lidí, kteří mají po setmění strach, kvůli tomu nějakým způsobem změnila své chování. Někteří z nich přestali v nočních hodinách opouštět domov o samotě, vyhýbají se příliš odlehlým místům nebo ulicím a čtvrtím, které považují za nebezpečné. 

Šéf kriminálních statistik Britského národního statistického úřadu Nick Stripe uvedl, že na pocit bezpečí má velký vliv to, zda byl člověk v minulosti obtěžován. "Muži i ženy se za tmy cítí být zranitelnější, ale ženy se obávají významně více," řekl. 

Své chování ze strachu mění 60 procent Češek

V Česku kvůli strachu mění své chování dokonce 60 procent žen. Vyplývá to z dat Institutu pro kriminologii a sociální prevenci. 44 procent z nich uvedlo, že se vyhýbají konkrétním místům či lidem, kteří jim připadají podezřelí, a 16 procent dokonce přestalo za tmy vycházet ven. 

Nový výzkum, který si v uplynulém roce nechal zpracovat vládní odbor pro rovnost žen a mužů, navíc ukázal, že každá druhá žena se v hromadné dopravě někdy setkala s některou ze 17 forem obtěžování. Na základě něj chce odbor připravit několik programů, které by měly pomoci s tímto problémem bojovat. 

Mohlo by vás zajímat: Při zastavení nevyžádaného osahávání je důležité stát si za svým

Důrazným "ne" dojem neuděláte, ale získáte svobodu pustit si do svého prostoru jen ty, o které stojíte. | Video: Jasmína a Pavel Houdkovi
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama