reklama

Pohlavní choroby XI: To nejlepší na konec

Počet sexuálně přenosných chorob se dnes stále rozšiřuje. Mimo chronicky známých jsou to různé poševní infekce žen, které jsou častou příčinou potíží při sexuálním styku.

Počet sexuálně přenosných chorob se dnes stále rozšiřuje. Mimo chronicky známých jsou to různé poševní infekce žen, které jsou častou příčinou potíží při sexuálním styku.

Trichomoniáza je běžným sexuálně přenosným onemocněním. Původcem je bičenka poševní (Trichomonas vaginallis) - pohyblivý prvok se 4 bičíky.

Největší rizikem je, že podle posledních údajů může trichomoniáza zvyšovat riziko přenosu viru HIV, způsobujícího AIDS. Trichomonádová infekce rovněž může vést k porodu nezralých plodů s nízkou porodní váhou.

Hrozba bez příznaků

Je to onemocnění, které je nepříjemné zejména pro ženy. U nich vyvolává silně svědivý, hnisavý poševní výtok, ale i pro muže, neboť může vyvolávat uretritidu zánět močové trubice.

U mužů probíhá nákaza obvykle velice mírně nebo zcela bez příznaků. Komplikací u neléčené chronické infekce však může být zánět prostaty a semenných váčků.

Jde o infekci postihující urogenitální trakt. U mužů bývá nejčastěji postižena močová trubice, pochva bývá nejčastějším místem infekce u žen.

Za jak dlouho se infekce projeví?

Většinou se objeví 4 až 20 dní po infekci. Nezřídka však přicházejí i* po několika letech bezpříznakového přenašečství*.

U mužů jí neodhalí

Trichomoniáza bývá u žen diagnostikována většinou zjištěním parazitů při vyšetření poševního sekretu pod mikroskopem. V některých případech může být detekována i na stěrech pro cytologické vyšetření (PAP). Kultivační vyšetření potvrdí diagnózu u žen s příznaky onemocnění a negativním mikroskopickým nálezem

Mikroskopické vyšetření sekretu z penisu u mužů často původce onemocnění neodhalí, neboť počet parazitů přítomných v močové trubici při infekci může být velmi nízký. Jednoznačnou odpověď v takovém případě může poskytnout kultivační vyšetření urethrálního sekretu v laboratoři.

Příčinou onemocnění je sexuální styk, přesněji řečeno přímý kontakt s vaginálními sekrety infikovaných osob během sexuálního styku.

Zveme vás na módní show s názvem "Každá žena může být modelkou". Sobota 9.10. od 19 hodin v SaSaZu. Vstup zdarma

Podívejte se, jak vypadal finální casting, na kterém se předvedly naše čtenářky - modelky před porotou složenou z šéfredaktorky Žena.cz Líby Drdákové, designéra Ivana Šablatúry a předního českého kadeřníka a supervisora celé přehlídky Michala Zapoměla.

Zdroj: Redakce

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama