reklama

Pište taky o filmech, nejen o hvězdách

Dokončení rozhovoru

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Často se víc než o filmech píše právě o festivalových hvězdách. Není vám to líto?
Je. Deníky chtějí hlavně zpravodajství o hvězdách. Na hvězdy se můžou novináři umačkat, ale na tiskovky k soutěžním filmům je přímo vzácnost, když někdo přijde. Sedíme tam jen my za stolem s třemi lidmi z filmu a v sále jsou tři čtyři novináři.

Letos se hodně psalo o stažení Hřebejkovy Krásky v nesnázích ze soutěže...
Trvalo dost dlouho, než producent Ondřej Trojan řekl, že Krásku v soutěži nechá. Ale třeba producenta Indiána a sestřičky Viktora Schwarcze nepřiměli, aby film stáhl, proč bych ho stahoval, říkal, jsem rád, že mám film v soutěži. Nejvíc se angažovali Pavel Strnad a Ondřej Trojan. Chystáme v Karlových Varech schůzku filmařů s politiky, uvidíme co to přinese.

A co říkáte na protesty českých filmařů?
V Cannes  jsem byla přítomná při stažení vlajky ze stánku českého filmového centra. Od začátku jsem říkala panu Strnadovi, že mi tenhle způsob protestů nepřipadá nejšťastnější. Ale  možná to aspoň trochu rozvířilo hladinu a pravděpodobně se poslanci i prezident trochu začali chytat za nos.

Považujete tedy protesty filmařů za oprávněné?
Slyšela jsem, že veřejnost reagovala popuzeně, že filmaři chtějí zase peníze. Ale to říkají lidi, kteří vůbec netuší, co to je točit film. Žádná malá kinematografie v Evropě si nemůže dovolit existovat jen ze soukromých peněz.

Ve vaší soutěži je vždy alespoň jeden český film. Je to pravidlo?
Teoreticky je možné, že některý rok tam nebude. Ale pravda je, že obvykle se snažíme a obvykle se nějaký najde - takový, který se nám líbí a jeho producent je ochoten k nám jít. Třeba Slámovo Štěstí šlo ven,  Ondřej Trojan byl ochoten nám Krásku dát, ale předtím své Želary ne. Počítal, že půjde někam výš.

Stíháte v době festivalu chodit na filmy?
Minimálně. Ty filmy vidím předtím, většinou na jiných festivalech, ale obvykle spíš na videu a DVD, což zážitku moc neprospívá. Lepší je plátno. Jdu se třeba podívat na začátek představení, přesvědčit se, jestli je dost lidí v sále, jestli je delegace pohromadě, jak film prezentuje moderátor. Ale obvykle je tam taková honička a tolik jiných povinností, že víc nestíhám.

Schwarzenegger překvapil skvělou formou. V 73 letech posiluje a tasí meč jako zamlada | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama