Pár osvědčených triků, jak předejít nevolnosti při cestování
Kdo nepoznal záludnosti kinetózy, je šťastný člověk. Žaludek jako na vodě, zvracení, bolest hlavy - to dokáže začátek prázdnin a dovolených pořádně otrávit.
Jako při otravě se skutečně cítíme - kinetóza je totiž nemoc z pohybu. To znamená, že může být vyvolána pohybem dopravních prostředků. Jak se tomuto nepříjemnému stavu vyhnout?
Ke kinetóze dochází, když smysly přenášejí do mozku chybné informace. Aby si organizmus zachoval rovnováhu, musejí statické orgány převzít údaje z vnějšího prostředí a vyslat je do vnitřního ucha, kde se zpracují a odešlou dále do mozku. Pokud systém zachování rovnováhy zjistí nesoulad mezi zrakovými vjemy a informacemi, které dorazí do vnitřního ucha, objeví se právě kinetóza.
Podvedený mozek trápí tělo
Příznaky známe: zbledneme, potíme se, je nám zle od žaludku a zmocňuje se nás závrať. Pokud rychle nezastavíme, což třeba v letadle jde dost těžko, dojde i na zvracení.
Podle stupně těžkosti lze kinetózy rozdělit do tří stupňů:
- Lehká forma: bolesti hlavy, únava, ztráta chuti k jídlu.
- Těžší forma: nevolnost, často se zvracením, ztráta chuti k jídlu, zjevná únava.
- Těžká forma: subjektivně těžký pocit choroby, silné zvracení žaludečních šťáv a žluči, pocit odporu k jakémukoliv jídlu, poruchy koordinace.
Těžká forma se naštěstí projevuje jen asi u patnácti až dvaceti procent postižených. Z vědeckých výzkumů vyplynulo, že asi stejné množství lidí je vůči výskytu kinetózy relativně necitlivých a tři čtvrtiny jsou náchylné "normálně". Sklony ke kinetóze jsou nejspíš dědičné a trpí jí bohužel častěji ženy než muži. Nejvíc se ale objevuje u dětí a s věkem často vymizí. Zajímavé je, že může postihnout i psy a kočky.
Na co si dát pozor?
Úplně nejvíc na pachy. Nevolnost mohou vyvolat í výfukové plyny, jídlo (i když nám jindy voní), parfémy a cigaretový dým. Proto hlavně nekuřte. Když si zapálíte cigaretu, příznaky kinetózy se ještě více zesílí.
Pozor je třeba dát si také na drinky. Alkohol proniká z krve do tekutiny vyplňující vnitřní ucho a tak narušuje pocit rovnováhy. Během cestování se zřekněte konzumace radši úplně, i když spousta lidí má jako rituál dát si na letišti před nástupem do letadla skleničku.
Nekonzumujte těžká jídla. Na cestách se důsledně vyhýbejte stravě dráždící váš žaludek. I kdyby jídlo vypadalo na talíři velice lákavě, nejezte ho.
Co potížím zamezí?
Cestujte raději v noci. V noci se hrozba žaludeční nevolnosti snižuje. Příčinou je skutečnost, že zrak je v této době méně vnímavý než během dne. Dopřejte si také čerstvý vzduch. Nevolnost můžete zmírnit i hlubokým vdechováním čerstvého vzduchu. V autě stačí otevřít okénko, na lodi vyjít na palubu a v letadle si pustit přívod vzduchu nad hlavou.
Před cestou se řádně vyspěte. Riziko kinetózy narůstá s únavou. Během jízdy autem nebo vlakem byste se měli pokusit alespoň na chvíli si zdřímnout. Krátký spánek totiž přeruší přísun impulsů, které vyvolávají nevolnost.
A tady je ještě pár dalších tipů, jak se nevolnosti z cestování ubránit.
- Pozor na pohyby hlavou. Když neustále hýbete hlavou, mozek hůře rozšifruje přicházející impulsy.
- Preferujte přední sedadlo. V autě si sedněte dopředu a dívejte se soustředěně před sebe. Nejbezpečnější je zřejmě místo řidiče.
- Nečtěte. Pohyb totiž způsobuje, že se písmena začnou před očima houpat nebo poskakovat, což může vyvolat velmi nepříjemné pocity.
- Chcete-li se vyhnout v autě nevolnosti, přidržte si ruce na spáncích, abyste neviděli na cestu.
- Zafixujte se pohledem na pevný bod. Aby se vám vrátila rovnováha, měli byste soustředit pohled na pevný, nepohyblivý bod.
Netrapte se a využijte léky
Pokud chcete mít naprostou jistotou, že dovolenkový přesun zvládnete vy i vaše děti v klidu a bez kinetózy. sáhněte po lécích. Bez předpisu je dostupný přípravek - žvýkačky Travel-Gum. Obsahuje látku zabraňující závrati, která navíc stimuluje ke zvýšené tvorbě slin. To může dále potlačit nutkání na zvracení. Je možné začít žvýkat i tehdy, kdy už vám špatně je.
Využít můžete i známý Kinedryl či v zahraničí Dramamine nebo Skopolamin. "Poslední dva jsou ale přístupné pouze na lékařský předpis a v případě Skopolaminu jen po konzultaci s lékařem, jelikož dávkování by mělo záviset na pacientově věku, váze, a délce podávání. Díky tomu může v dnešní době každý cestovat bez hrůzostrašných obav z nevolností," připomíná doktor Milan Šašek.
Novinkou je zázvorový extrakt v tabletách Antimetil. Nejenom řidiči ocení výhodu, že nezpůsobují ospalost ani snížení pozornosti.
Tip na závěr
Noste s sebou vlhčené kapesníky a igelitový sáček. Když dojde k nehodě, nebudete se cítit trapně a také zahladíte stopy. Vlhčené kapesníky navíc potlačují i různé pachy a zároveň velmi příjemně voní.