reklama

Pandemie: Otázky a odpovědi

Co je to pandemie a dá se jí předejít?

Čím jsou pandemie specifické?
Zejména chřipkové pandemie jsou nápadné rychlým šířením onemocnění prakticky ve všech zemích světa. Jakmile dojde k takovému šíření infekce, je zastavení pandemie považováno prakticky za vyloučené, neboť virus se kapénkovou nákazou šíří velmi rychle.

Které varovné signály jsou nejdůležitější pro určení počátku pandemie?
Za nejdůležitější varovný signál předznamenávající vznik pandemické varianty se považuje onemocnění skupiny lidí časově a místně související a vykazující typické příznaky. V souvislosti s výskytem ptačí chřipky se objevují první příznaky vzniku pandemie.

Lze pandemii předejít?
Na tuto otázku neumí s jistotou odpovědět nikdo. Nejlepším způsobem, jak předejít pandemii, je eliminace všech virů. Je však nanejvýš nepravděpodobné, že by toto opatření mohlo být v dohledné budoucnosti realizovatelné.

 

Dá se odhadnout, jak dlouho by trvala případná pandemie?
Trvání pandemie se odhaduje na zhruba šest měsíců. Obvykle bývá ve dvou vlnách. Všechny modely, které mají modelovat snížení šíření pandemie ve světě, jasně říkají, že primární opatření musí být v ohnisku, tedy v jihovýchodní Asii. K tomu také spějí kroky WHO a OSN. Konec pandemie by po podrobné analýze dat vyhlašovala WHO a v Česku hlavní hygienik.

 

Proč se v souvislosti s nákupem léků neustále zmiňuje riziková skupina obyvatelstva?
Rizikovou skupinou se v tomto případě myslí obyvatelé s mnohem větším rizikem velmi závažného až fatálního průběhu onemocnění. Je pravda, že každý je v nebezpečí, ale zdaleka ne každý je přitom ohrožen na životě se stejnou pravděpodobností.

 

Zdroje: www.pandemie.cz, www.ptaci-chripka.cz

Hošek se choval jako sexuální predátor. Je ale první, kdo nezatlouká, říká Houdek | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama