reklama

Pěstovaly mátu pro Evropu, nyní z ní Palestinky vyrábí kosmetiku. Obrat je překvapivý

V Pásmu Gazy se míra nezaměstnanosti pohybuje kolem 50 procent, mezi ženami je 62procentní. Některé z nich si našly vlastní práci. Palestinky v rámci mezinárodně financovaného projektu pěstují bylinky, aby z nich pak extrahovaly oleje pro výrobu přírodní kosmetiky.

Foto: Reuters

Palestinští zemědělci z Pásma Gazy roky vyvážejí byliny do Evropy, kde se dále zpracovávají na vysoce ceněnou kosmetiku. Několik Palestinek teď ale začalo extrahovat esenciální oleje z bylin už doma a vyrábějí z nich šampony a krémy bez jakýchkoliv chemických přísad. Jak napsala agentura Reuters, prodávají se v 50 obchodech a lékárnách v celém Pásmu Gazy.

Dílna se čtyřmi zaměstnankyněmi působí v Gaze v rámci mezinárodně financovaného projektu. Z rozmarýnu, bazalky, máty, tymiánu a heřmánku se tam získávají ingredience pomocí parní destilace. "Když ten výrobek držíte v ruce, máte pocit, že je to příroda bez jakýchkoliv přísad," řekla Rifka Hamalavíová. Dílna se zásobuje výhradně rostlinami ze statků, které řídí ženy.

Výroba se rozšířila už na 17 produktů značky GG, což je zkratka slov green gold - zeleného zlata, jak místní zemědělci říkají mátě. Kromě kosmetiky se tu vyrábí i čisticí prostředky.

Cílem projektu je dát šanci ženám a pomoci ekonomice. Podporuje jej Austrálie a charitativní organizace Oxfam. V Pásmu Gaza se míra nezaměstnanosti pohybuje kolem 50 procent, mezi ženami je 62procentní.

Než se s výrobou začalo, měla matka 12 dětí Daulat Marúfová problémy všechny uživit prodejem máty a tymiánu ze své farmy na místním trhu. Teď vstává denně v pět hodin, aby stihla připravit 40 až 50 kilogramů rostlin, jež po ní dílna požaduje.

Její snacha Ichlas říká, že netušila, že se dají byliny použít i jinde než v kuchyni. "Ten projekt nám pomáhá, poskytuje příjmy pro naše děti a rodiny," řekla.

Produkty GG má na skladě i lékárnice Narmín Bannaová. "Mám je ráda, jsou přírodní, není v nich nic chemického. Nabízím je zákazníkům i rodině a chválí si je," řekla.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama