reklama

Padne -100 stupňů? Má to háček, říká český polárník

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

San Francisco / Praha - Meteorologové dnes musejí přepisovat historii, Americká geofyzikální unie naměřila nový mrazivý rekord. Minus 94,7 stupně Celsia. Nejde však o teplotu naměřenou na zemském povrchu v Antarktidě, ale v ledových prasklinách hluboko pod ním.

Český polárník Miroslav Jakeš, který má zkušenosti hlavně z mnoha cest do Arktidy, je proto k oznámení rekordu opatrný. "Je to hodně hluboko v zemi, v trhlinách. Zřejmě ve velké hloubce. Takže nevím, zda je to srovnatelné s tím, co naměřila před třiceti lety sovětská stanice Vostok. Navíc je to měření pomocí družice, ne přímo na místě," říká Jakeš.

Američané uvádějí, že extrémní mráz změřili na hřebeni Východoantarktické plošiny v takzvaných ledových kapsách, kde se soustřeďuje naprosto nehybný vzduch. Výzkumná stanice Vostok v roce 1983 naměřila na východě Antarktidy teplotu minus 89,4 stupně.

Padne někdy magická hranice sta stupňů pod nulou? Podle Jakeše možná ano, ale ne na povrchu. "Nahoře taková teplota asi nikdy nenastane. To si nemyslím. Může se to stát zase v nějaké prohlubni, to je možné," říká zkušený český polárník.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama