reklama

Otázka číslo 7: MAJETKOVÉ POMĚRY

Praha - Vážené čtenářky, vážení čtenáři, deník Aktuálně.cz vám nabízí možnost vybrat si nového předsedu vlády.

Sice jen nanečisto, ale zato v předstihu před ostrými červnovými volbami.

Lídrů šestnácti stran jsme se za vás zeptali: Usilujete o veřejnou funkci, v níž budete rozhodovat o nemalých finančních částkách. Jaké jsou Vaše majetkové poměry před vstupem do politiky?

ODPOVĚDI:

Zdenka Ulmannová, předsedkyně Rovnosti šancí:

"Pokud chceme měnit politiku, musíme přijmout i odpovědnost hospodařit se všemi finančními částkami. Moje majetkové poměry jsou veskrze průměrné. Bydlím ve 3+1 v osobním vlastnictví v paneláku, jako rodina máme auto Fiat Brava. O chatu se dělíme spolu s rodiči."

Václav Srb, předseda Koruny české:

"Pokud se svému podnikání věnuji naplno, jsem schopen vydělat si mnohem více než v politice. Politika je služba a nechodí se do ní kvůli penězům."

Petr Cibulka, předseda Pravého Bloku

Odpověď zatím - i přes urgence redakce - Petr Cibulka nedodal.

Petr Hannig, předseda Strany zdravého rozumu

"Velmi dobré."

Pavel Dohnal, předseda strany Moravané

"Vlastním rodinný dům, který mně a mojí rodině darovali v roce 1990 rodiče, s humnem a kůskem lesa. Vlastním 100% podíl v obchodní společnosti, jejíž jsem jednatelem a dále vlastním majetek indoorcyclingových center, v kteréžto oblasti podnikám jako fyzická osoba. Na sporožirovém účtu mám ke dnešnímu dni 12.523,- Kč. Mým největším bohatstvím je rodina - jedna manželka žena a pět synů. Nepředpokládám, že posledně jmenované bohatství se vstupem do politiky nějak rozšíří."

Miroslav Tancoš, předseda Romské demokratické sociální strany

Miroslav Tancoš na on-line rozhovor - navzdory mnohokrát potvrzenému termínu - bez omluvy nepřišel, jeho mobilní telefon byl nedostupný. A stejně tak mobil místopředsedy strany; hluchý byl i telefon v kanceláři. Tancoš tudíž neodpověděl ani na redakční sadu otázek.

Ivan Fried, mluvčí Balbínovy poetické strany

"Geniální guvernér BPS (tzn. předseda strany, pozn. redakce) nemá žádný hmotný majetek."

František Zwyrtek, předseda politického hnutí Nezávislí

"Jako jeden z mála politiků nevlastním žádný větší majetek ani úspory, můj příjem je průměrný. Mám tři syny, z nichž dva ještě studují, takže se je samozřejmě snažím podporovat. Pravda je, že investuji. Peníze a čas. Do politiky."

Jaroslav Rovný, pražský lídr České strany národně socialistické

"Já v politice působím od r.1990. Je pravda, že jsem za svou činnost nebyl nikdy placen. Na otázku v tomto okamžiku odpovím.Moje současné majetkové poměry jsou na takové úrovni, že mohu nejen dobře pokrýt potřeby své rodiny ale také rozvíjet svůj podnik. Rozhodně mohu prohlásit,že můj případný vstup do velké politiky není motivován penězi."

Jan Kasl, výkonný místopředseda SNK-ED

"Dlouhodobě podporuji majetková přiznání politiků - jsem s manželkou spoluvlastníky bytu - půdní vestavby z roku 2003 v Praze 6, máme 5 let staré auto Landrover, relativně malé úspory - do 200 000, růstové akcie nominálně za cca půl milionu, osobní majetek nevelké ceny a pět zlatých dětí."

Martin Bursík, předseda Strany zelených

"Mé majetkové poměry jsem podrobně vysvětlil MFDnes a tam také byly publikovány. Kdykoli jsem připraven odpovídat na další otázky."

Pavel Němec, předseda US-DEU

"Nestěžuji si a necítím se závislý na politice. Při nástupu do funkce ministra jsem dobrovolně podal majetkové přiznání."

Miroslav Kalousek, předseda KDU-ČSL

"O mých majetkových poměrech bylo popsáno 1,62m novinových stran naskládaných na sebe. Každý rok odevzdávám majetkové přiznání, nic neskrývám."

Mirek Topolánek, předseda ODS

"V Praze si naše rodina pořídila byt na hypotéku. Kromě toho ještě vlastníme chatu v Beskydech."

Bohuslav Sobotka, úřadující předseda ČSSD

"Majetkové poměry jsou transparentní."

Vojtěch Filip, předseda KSČM

"Přibližně stále stejné, před vstupem do politiky v roce 1996 jsem byl poměrně úspěšný advokát a mé příjmy se teprve nyní přibližují průměrným příjmům v roce 1995. Máme s manželkou družstevní byt,  auto , opravenou  chalupu."

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama