reklama

Otázka číslo 5: ROZVOJ PODNIKÁNÍ

Praha - Vážené čtenářky, vážení čtenáři, deník Aktuálně.cz Vám nabízí možnost vybrat si nového předsedu vlády.

Sice jen nanečisto, ale zato v předstihu před ostrými červnovými volbami.

Lídrů šestnácti stran jsme se za Vás zeptali: Jakým způsobem chcete stimulovat rozvoj podnikání a znovunabytí prestiže malého a středního podnikatelského stavu?

ODPOVĚDI:

Zdenka Ulmannová, předsedkyně Rovnosti šancí:

"Stimulovat rozvoj podnikání neuváženými státními pobídkami, tak jak se v některých případech dělo, aniž by bylo zajištěno, že se tyto daňové pobídky musí vrátit, považuji za nepřijatelné. Co se týče znovunabytí prestiže malého a středního podnikatelského stavu, je to samozřejmě otázka, kterou řeší celý globalizovaný svět, protože nelze na stejné rovni danit velké nadnárodní korporace a drobné živnostníky, pekaře, ševce a švadleny."

Václav Srb, předseda Koruny české:

"Pro velké podnikání jsou podmínky více než dostatečné. Problémem je skutečně malé a střední podnikání, které je především omezováno ve své aktivitě byrokracií a stanovením minimální daně. Tu navrhnu odstranit. Nutno je rovněž odstranit bariéru danou zákonem o povinném zaměstnání osob a znovu legalizovat tzv. Švarcův systém."

Petr Cibulka, předseda Pravého Bloku

Odpověď zatím - i přes urgence redakce - Petr Cibulka nedodal.

Petr Hannig, předseda Strany zdravého rozumu

"Rozhodně zastavit nadbíhaní zahraničním gigantům, které vlastně ze svých daní živí občané (Philips, Hyundai atd.). Finance, které se tím ušetří, věnovat na podporu domácího podnikání."

Pavel Dohnal, předseda strany Moravané

"Prestiž si každý malý nebo střední podnikatel musí vybudovat sám, to za něj stát neudělá. Můžeme však pomoci těm poctivým, že budeme iniciovat zřízení finanční policie spolkových zemí pro stíhání majetkové kriminality. Rozvoj podnikání nebudeme stimulovat žádnými dotacemi, ale daňovou politikou, snižováním zdanění práce a posílením nepřímých daní na celkových daňových příjmech."

Miroslav Tancoš, předseda Romské demokratické sociální strany

Miroslav Tancoš na on-line rozhovor - navzdory mnohokrát potvrzenému termínu - bez omluvy nepřišel, jeho mobilní telefon byl nedostupný. A stejně tak mobil místopředsedy strany; hluchý byl i telefon v kanceláři. Tancoš tudíž neodpověděl ani na redakční sadu otázek.

Ivan Fried, mluvčí Balbínovy poetické strany

"3 roky daňových prázdnin pro první podnikání. Plus - každý živnostník či odpovědný zástupce(resp. firma), který začne poprvé podnikat, resp. získá první živn. list, má nárok na 3 roky daňových prázdnin (nemůže si však tyto roky započítávat jako daňovou ztrátu)."

František Zwyrtek, předseda politického hnutí Nezávislí

"Opět musím konstatovat, že hlavně kvalitní veřejnou správou, která podnikatelům usnadní život, a snížením daní. Za úvahu také stojí daňové zvýhodnění v prvních dvou až třech letech podnikání, kdy jsou nároky na rozjezd podnikání nejvyšší. Atmosféra vytvářená ze strany státu musí být vstřícná, ne restriktivní. Řada věcí nemusí stát ani velké peníze, jde totiž také o přístup a vytváření nálad ve společnosti. Slovo podnikatel má dnes pejorativní nádech. Jak k tomu ti lidé přijdou?!"

Jaroslav Rovný, pražský lídr České strany národně socialistické

"K tomu, aby občané měli větší zájem otvírat živnosti nebo o podnikání obecně, je potřebné vytvořit především prostředí, ve kterém budou platit rovná pravidla pro každého. K tomu je nutné zavedení jasných pravidel pro poskytování daňových bonusů u zemědělské prvovýroby nebo daňových slev přímo vázaných k rekonstrukcím či inovacím výrobních prostředků živnostníků a malých a středních podnikatelů."

Jan Kasl, výkonný místopředseda SNK-ED

Podpora podnikání dle programu SNK ED - stručně: zjednodušení byrokracie spojené se zahájením a fungováním firmy či OSVČ, zjednodušení živnostenského zákona a navazujících dokumentů, uznání práce na fakturu (Švarcsystém), paušální vykazování, zrušení minimální daně a registračních pokladen, injekce SME formou úvěrů ČMZRB, podpora podnikatelských inkubátorů včetně financování - rozvoj venture kapitálových fondů, všeobecné snížení daňové zátěže a zjednodušení systému."

Martin Bursík, předseda Strany zelených

"Chceme přesměrovat státní pobídky od velkých investic k malým a středním a k rozvoji služeb. Za důležité považujeme odstranění byrokratických překážek podnikání ze strany státu. Chceme zkrátit dobu nutnou k založení firmy na dva týdny. Zrušíme minimální daně živnostníků."

Pavel Němec, předseda US-DEU

"Kromě snížení daní si uvědomujeme, že podnikatele nejvíce demotivují byrokratické překážky. Chceme proto maximálně zjednodušit podnikatelské prostředí (odbourání byrokracie typu kniha jízd, zákaz odpočtu DPH na firemní osobní vozy apod.)."

Miroslav Kalousek, předseda KDU-ČSL

"Je třeba otevřít živnostníkům a podnikatelům přístup k finančním zdrojům, snížit nesmyslnou administrativu, jednodušší zákony, nižší daně a více samosprávy a občanské společnosti. Dále chceme zvýhodnit podnikání ve venkovských oblastech, podpořit prestiž a zvyšování kvalifikace řemeslníků a posílit spolupráci podnikatelů s vědou a výzkumem."

Mirek Topolánek, předseda ODS

"Pro živnostníky a malé a střední podnikatele máme připraven program shrnutý do tzv. Živnostenské patnáctky. Mezi její hlavní body patří návrh na roční daňové prázdniny pro každého živnostníka na jeden rok v období 2006 2010, pokud se zřekne nároků na sociální příjmy. Zrušíme povinnost mít registrační pokladnu, platit minimální daně a nemocenskou za své zaměstnance. Významně zjednodušíme regulaci podnikání a zrovnoprávníme domácí a zahraniční podnikatele bez ohledu na velikost firmy. Dnes jsou zvýhodňováni paradoxně ti nejsilnější na úkor malých a středních podnikatelů."

Bohuslav Sobotka, úřadující předseda ČSSD

"Zjednodušením administrativy při zahájení podnikání, zjednodušení komunikace s finančním úřadem, sjednocením výběru zdravotního a sociálního pojištění, zlepšením poradenství při získávání evropských prostředků."

Vojtěch Filip, předseda KSČM

"Právě vícepásmovou daní a změnou postavení malých a středních podniků proti nadnárodním monopolům, které žijí z jejich strachu o zakázky."

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama