reklama

Italský ostrov hříchu a skandálů. Šlechtic tu pořádal orgie, teď vila po něm chátrá

Italský ostrov Zannone je rájem na zemi už kvůli tyrkysově modré vodě Tyrhénského moře a liduprázdné krajině. Mezi lákavé turistické destinace se ale řadí i z jiného důvodu. Šlechtic Casati Stampa totiž v místní vile v 60. letech pořádal opulentní sexuální orgie, které skončily, až když zabil svou manželku, jejího milence a nakonec i sám sebe.

Italský ostrov Zannone je rájem na zemi už kvůli tyrkysově modré vodě Tyrhénského moře a liduprázdné krajině.
Italský ostrov Zannone je rájem na zemi už kvůli tyrkysově modré vodě Tyrhénského moře a liduprázdné krajině. | Foto: Shutterstock

Dominantou italského ostrova Zannone je vila, která se vyjímá na vrcholu skalního útesu. Právě v ní potomek jednoho z nejslavnějších milánských šlechtických rodů markýz Casati Stampa pořádal opulentní večírky plné nevázaného sexu.

"Byl to velký chlípník. Rád sledoval, jak si jeho manželka užívá s jinými muži, a pak je při sexu i fotografoval. Jednoho dne už ho ale tahle trojka omrzela, takže svou ženu i jejího aktuálního milence zastřelil a nakonec zabil i sám sebe," přiblížil pro zpravodajský web stanice CNN místní rybář Giorgio Aniello, který si vydělává také tím, že bere návštěvníky ostrova na výlety lodí po okolí.

Casati Stampa si ostrov spolu se svou manželkou, neúspěšnou herečkou Annou Fallarinovou, v 60. letech minulého století pronajal od italského státu a udělal z něj utajenou prázdninovou destinaci. Tím, že byl Zannone odtržený od okolní civilizace, skýtal ideální příležitost, aby na něm markýz pořádal zhýralé večírky a jeho žena se s jinými muži promenádovala nahá po pláži.

O víkendech na pobřeží ostrova kotvily jachty a motorové čluny vévodů, hraběnek, celebrit i zbohatlíků, kteří se na nechvalně proslulém místě toužili ukázat. Alkohol během mejdanů tekl proudem a ve slavné vile nechyběl ani sál se skrytým zrcadlem, který voyeurům dovoloval, aby potají přihlíželi sexuálním orgiím.

Zlatá éra orgií skončila tragédií

"Vila byla hnízdečkem lásky pro vyšší společnost. Všichni jsme tenkrát tušili, co se tam asi může dít, Zannone dostal přídomek ostrov sexuálních večírků. Nikdo ze sousedství se ale tehdy neodvážil o tom mluvit nahlas, bylo to takové naše veřejné tajemství," vysvětlil turistický průvodce Ricardo Peci. V roce 1970 ale zlatá éra orgií náhle skončila.

Anna Fallarinová se zamilovala do jednoho ze svých mnoha pohledných milenců, což její muž nesnesl, ze žárlivosti oba zabil a pak sám spáchal sebevraždu. Italský bulvár si krátce poté smlsnul na šťavnatých zápiscích z markýzova deníku, ve kterém Stampa vykreslil všechny praktiky, kterých si se ženou užívali. Neméně pikantní byly také fotky, které se našly v zamčeném šuplíku jeho pracovny.

Dnes je vila v žalostném stavu a potřebovala by nákladnou rekonstrukci. Italská šlechta ji ve 30. letech nechala vystavět na ruinách středověkého kláštera. "Nechápu, jak mohli vybudovat vilu v památkáři chráněné oblasti. Ta stavba nebyla legální a ostrov kvůli ní přestal být místem pro ticho a meditaci. Stalo se z něj centrum hříchu a skandálů," upozornil Peci.

Poté, co dekadentní časy ostrova skončily tragédií, vrátil se Zannone zpátky pod správu italského státu. Turisté se tam mohou vypravit na výlet lodí, zaplavat si v moři a pak se mezi palmami chvíli opalovat. Jakmile ale slunce zapadne, musí zase odejít. Jedinými lidmi, kteří mají v současnosti právo na ostrově přenocovat, jsou totiž biologové a ornitologové zkoumající místní přírodu.

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama