reklama
 

Oscar: Kompletní seznam nominací

Seznam nominací na ceny Americké filmové akademie

Nejlepší film
Babel - Skrytá identita - Dopisy z Iwo Jimy - Malá Miss Sunshine - Královna

Nejlepší režie
Clint Eastwood (Dopisy z Iwo Jimy) - Stephen Frears (Královna) - Paul Greengrass (Let číslo 93) - Alejandro González Iñárritu (Babel) - Martin Scorsese (Skrytá identita)

Nejlepší herec v hlavní roli
Leonardo DiCaprio (Krvavý diamant) - Ryan Gosling (Half Nelson) - Peter O'Toole (Venus) - Will Smith (Štěstí na dosah) - Forest Whitaker (Poslední skotský král)

Nejlepší herec ve vedlejší roli
Alan Arkin (Malá Miss Sunshine) - Jackie Earle Haley (Jako malé děti) - Djimon Hounsou (Krvavý diamant) - Eddie Murphy (Dreamgirls) - Mark Wahlberg (Skrytá identita)

Nejlepší herečka v hlavní roli
Penélope Cruzová (Volver) - Judi Denchová (Skandální zápisky) - Helen Mirrenová (Královna) - Meryl Streep (Ďábel nosí Pradu) - Kate Winslet (Jako malé děti)

Nejlepší herečka ve vedlejší roli
Adriana Barraza (Babel) - Cate Blanchett (Skandální zápisky) - Abigail Breslinová (Malá Miss Sunshine) - Jennifer Hudsonová (Dreamgirls) - Rinko Kikuchi (Babel)

Nejlepší adaptovaný scénář
Borat (Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Peter Baynham, Dan Mazer, Todd Phillips) - Potomci lidí (Alfonso Cuarón, Timothy J. Sexton, David Arata, Mark Fergus, Hawk Ostby) - Skrytá identita (William Monahan) - Jako malé děti (Todd Field, Tom Perrotta) - Skandální zápisky (Patrick Marber)

Nejlepší originální scénář
Babel (Guillermo Arriaga) - Dopisy z Iwo Jimy (Iris Yamashita, Paul Haggis) - Malá Miss Sunshine (Michael Arndt) - Panův labyrint (Guillermo del Toro) - Královna (Peter Morgan)

Nejlepší dokument
Deliver Us from Evil - Nepříjemná pravda - Iraq in Fragments - Ježíšův tábor - My Country My Country

Nejlepší krátký dokument
The Blood of Yingzhou District - Recycled Life - Rehearsing a Dream - Two Hands

Nejlepší krátký animovaný film
The Danish Poet - Lifted - The Little Matchgirl - Maestro - No Time for Nuts

Nejlepší krátký hraný film
Binta y la gran idea - Éramos pocos - Helmer & Son - The Saviour - West Bank Story

Nejlepší hudba
Babel - The Good German - Skandální zápisky - Panův labyrint - Královna

Nejlepší píseň
An Inconvenient Truth (Melissa Etheridge: "I Need To Wake Up") - Dreamgirls (Henry Krieger, Scott Cutler, Anne Preven: "Listen") - Dreamgirls (Henry Krieger, Siedah Garrett: "Love You I Do") - Auta (Randy Newman: "Our Town") - Dreamgirls (Henry Krieger, Willie Reale. "Patience")

Nejlepší animovaný film
Auta - Happy Feet - V tom domě straší

Nejlepší cizojazyčný film
Po svatbě (Dánsko) - Dny slávy (Alžírsko) - Panův labyrint (Mexiko) - Životy těch druhých (Německo) - Voda (Kanada)

Nejlepší výprava
Dreamgirls - The Good Shepherd - Panův labyrint - Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže - Dokonalý trik

Nejlepší kamera
The Black Dahlia  - Potomci lidí - Iluzionista - Panův labyrint - Dokonalý trik

Nejlepší kostýmy
Man cheng jin dai huang jin jia - Ďábel nosí Pradu - Dreamgirls  - Marie Antoinette - Královna

Nejlepší střih
Babel  - Krvavý diamant  - Potomci lidí - Skrytá identita - Let číslo 93

Nejlepší makeup
Apocalypto - Click  - Panův labyrint

Nejlepší vizuální efekty
Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže - Poseidon - Superman se vrací

Nejlepší zvuk
Apocalypto - Krvavý diamant - Dreamgirls  - Vlajky našich otců  - Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

Nejlepší zvukové efekty
Apocalypto - Krvavý diamant - Vlajky našich otců - Dopisy z Iwo Jimy - Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže

Čestná cena za celoživotní dílo
Ennio Morricone

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama