reklama

Orient začíná za Lanžhotem. Co můžete chytit kousek od

Prázdniny jsou doslova žloutenkovou sezónou. Nakazit se dá snad všude - u moře i s dětmi pod stanem na Slovensku.

Foto: Ludvík Hradilek

Prázdniny jsou doslova žloutenkovou sezónou. Nakazit se dá snad všude - u moři i s dětmi pod stanem na Slovensku.

Téměř třetinu případů hepatitidy A si Češi dovezou z cest do zahraničí, a to nejen z exotických oblastí. Nejčastěji jde o nevítaný suvenýr z Egypta, ale Slovensko je hned na druhém místě!

Víte, co pijete?

Myslet na rizika nákazy hepatitidou A by lidé měli vždy, když si nemohou být jisti kvalitou vody a potravin nebo nebudou moci dodržet hygienické standardy.

K nákaze hepatitidou A dochází poměrně snadno. Virus se do těla dostává ústy, nejčastěji kontaminovaným jídlem, vodou či pouhým dotykem úst a kontaminovaného předmětu. Stačí například ručník či příbor!

K takovým situacím často dochází právě na cestách. Podle statistik si Češi ze zahraničí přivezou 30 % všech zaznamenaných případů hepatitidy A, a to nejčastěji z Egypta, Slovenska, Chorvatska, Řecka, Tuniska nebo Španělska.

Virus mění strategii

Virus hepatitidy A cirkuluje v populaci již řadu let, jeho výskyt a chování se však v souvislosti s hygienickými standardy mění.

V ČR v poslední době výskyt žloutenky A hrozivě narostl a stále se ještě nevrátil na hodnoty před roky 2008/2009, kdy došlo k epidemii nemoci. Nejpostiženější byla populace ve věku 25 - 35 let, na rozdíl od předchozích let, kdy byly tradičně vůči tomuto viru nejvnímavější děti.

Čas běží!

Předpokládá se, že postupem času nebudou dospívající již přirozeně promořeni virem hepatitidy A, což zapříčiní nárůst závažnosti jejího klinického průběhu u dospělých. lidé by se měli dát očkovat v mnohem širší míře, než dosud.

Zatímco vakcína proti žloutence typu B je zahrnuta do plošného očkovacího kalendáře, očkování proti hepatitidě A patří do kategorie nadstandard a zájemci si jej hradí.

Do konce června mohou rodiče pro své děti od 1 roku do 15 let věku získat výhodně očkovaní proti hepatitidě A a za jednu dávku očkování zaplatit přibližně 730 Kč, tedy o 200 Kč méně než obvyklých 930 Kč.

Dara Rolins: Nehoda mě semlela. Z bulváru mi bývalo do breku, teď mě potřebuje | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama