reklama

Objetí může u žen snížit pocit stresu. U mužů vědci stejný efekt nezjistili

Studie provedená na 76 účastnících ukázala, že partnerovo objetí ženám pomáhá vypořádat se se stresem. Odborníci však došli k tomu, že na muže sevření blízké osoby stejný vliv nemá. Výsledky výzkumu byly minulý týden publikované v odborném časopise PLOS One.

Objetí partnera může ženám pomoci redukovat stres. Na muže fyzický kontakt stejný účinek nemá.
Objetí partnera může ženám pomoci redukovat stres. Na muže fyzický kontakt stejný účinek nemá. | Foto: Shutterstock

Výzkumný tým sledoval, jak se lidé vypořádávají se stresovou situací poté, co je objal jejich romantický partner či partnerka. U žen došlo po fyzickém kontaktu ke snížení hladiny stresového hormonu kortizolu, napsal americký server CNN. Kortizol přitom negativně ovlivňuje paměť, což může stresovou událost ještě zkomplikovat, upozorňuje jeden z autorů studie Julian Packheiser z Netherlands Institute for Neuroscience. 

Vliv dotyku na hladiny hormonů v lidském těle podle něj není nijak překvapivý. Fyzický kontakt s milovanou osobou stimuluje produkci oxytocinu, často přezdívaného jako hormon lásky. Ten zároveň snižuje hladinu kortizolu. Když se tato tělesná reakce spojí s morální podporou, kterou objetí bezesporu je, dochází k poklesu míry stresu, míní autoři studie.

Proč na muže objetí podobný vliv nemá, vědcům zatím není jasné. Jednou z  teorií je, že jejich "necitlivost" k fyzickému kontaktu je společensky podmíněná - objímání může být u mužů vnímané jako méně přijatelné nebo neobvyklé, a muži se tak mohou cítit nepatřičně, vysvětluje Packheiser. Může se ale jednat také o biologický rozdíl v dotykových receptorech žen a mužů. Otázku vlivu objetí blízké osoby na muže však zatím nepovažuje za uzavřenou. "To, že jsme nezaznamenali na mužích žádný účinek, ještě nemusí znamenat, že zde žádný není. Možná je jen menší, proto jsme jej nerozpoznali," říká výzkumník. 

Také starší studie z roku 2018 ukázala, že objetí může lidem pomoci cítit se lépe po prožití negativní události či mezilidském konfliktu. Fyzický kontakt ale nemusí být všelékem pro každého, upozorňuje klinická psycholožka Lisa Damourová z Ohia. "Je třeba mít na paměti, že lidé na objetí reagují různě. Pro některé je to vřelé gesto, které může redukovat bolest nebo stres. Jiným může připadat příliš invazivní, a naopak je vystresovat ještě více," říká. Doporučuje se vždy ujistit, zda objetí partnerovi či partnerce skutečně pomáhá. 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama