Obchod s plynem: Křetínský si od Fica koupil klid
Monitoring z Aktuálně.cz pro deník Insider
Praha - Rekordní českou investici v zahraničí - koupi 49 procent Slovenského plynárenského priemyslu za 67 miliard korun - se Energetickému a průmyslovému holdingu podařilo uzavřít jen za cenu bolestného kompromisu.
Když jeho šéf a spolumajitel Daniel Křetínský o transakci jednal, kývl na to, že celou obchodní část skupiny SPP levně přenechá většinovému spolumajiteli - slovenskému státu. Celá SPP je největší slovenskou energetickou firmou, která zastřešuje veškeré tamní plynárenské aktivity: obchod s plynem, distribuci, provoz plynovodů a zásobníků.
EPH při vstupu do společnosti souhlasil s tím, že se vzdá její obchodní části. Tu plně převezme stát, který si chce zachovat kontrolu nad cenami plynu dodávaného zákazníkům. Stát také za SPP chce vést klíčová jednání o dodavatelských kontraktech s ruským Gazpromem.