reklama

Nový zákon by jim zakázal mít dítě

Česko - Kvůli neplodnosti se pomocí asistované reprodukce léčí deset až patnáct procent populace. Medicína dokáže naprosté většině z párů pomoci. Mnoho pacientů center asistované reprodukce se však obává zákona, který nyní míří do Senátu. Vznikly i dvě petice. Jedna z nich směřovala do Poslanecké sněmovny a zůstala podle slov členky petičnho výboru Renaty Šplíchalové bez odezvy. Druhá sesbírala za dva týdny sedm set podpisů a míří do Senátu. Přinášíme Vám několik příběhů, které ilustrují situace, do kterých by se mohly páry dostat, pokud by zákon o výzkumu na embryích vešel v platnost.

Foto: Aktuálně.cz

Moc si přeju, aby dítě mělo něco z muže

Anonymní příběh ženy, která by v případě, že bude zákon schválen, musela použít spermie dárce. Jejímu partnerovi je již více než 40 let.

Nechci geneticky dokonalé dítě

Další žena poslala na výzvu deníku Aktuálně.cz svůj příběh, opět anonymně, bojí se reakce okolí. Podle většiny žen, které podstupují asistovanou reprodukci, je toto téma stále tabu. Tato pacientka by také musela použít spermii dárce, a to proto, že její muž není zcela zdráv.

Dítě je naše naděje, chceme se dočkat

Počít dítě nemusí být jen náhoda, pro mnoho párů je potomek často "vymodlený".  Další anonymní pacientka centra asistované reprodukce po léčbě otehotněla a čekala dvojčata. Jedno nedonosila a druhé zemřelo na infekci. Stále má možnost podstoupit novou léčbu, ovšem maželovi bude brzy čtyřicet let a tak by s ním už dítě mít nemohla.

Čekali jsme dlouho, bez pomoci by se nenarodila

Příběhy několika pacientek zachycené z debat na specializovaných serverech říkají mezi řádkami jediné. Nikdo, kdo nezažil léčbu neplodnosti, asistovanou reprodukci a čekání na zprávu lékaře, zda je nebo není žena těhotná, nejspíš nepochopí.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama