reklama

Nový robotický vysavač Roomba 880 je pořádný tahoun

Do redakce se nám dostal robotický vysavač Roomba 880. Prý skvělý pomocník do domácnosti. A jak dopadl při našem redakčním testování?

Foto: irobot.cz

Do redakce nám doputoval další robotický pomocník. Tentokrát se jedná o vysavač iRobot Roomba 880. Měl by patřit ke špičkám ve svém oboru, ale my jsme se rozhodli, že si tento fakt raději ověříme. O tuto chytrou mašinku byl tentokrát velký zájem. A jak testování nakonec dopadlo?

Měli jsme štěstí, že si Roombu 880 vyzkoušeli ti, co nemají s robotickými vysavači vůbec žádné zkušenosti a naopak se našla jedna osoba, které už doma jeden uklízecí elegán pobíhá. Zajímala nás hlavně hlučnost, přizpůsobivost prostředí, kvalita odvedené práce a obsluha.

Není třeba číst návod

Ovládání bylo podle všech dost intuitivní. Vždyť, kdo by se v jednoduchých tlačítkách nevyznal. To potvrzuje i naše kolegyně Aneta, která nepatří mezi technické typy. Přesto vše zvládla s přehledem. "Nesnáším návody a tentokrát jsem jej nepotřebovala, tedy do chvíle, kdy jsem chtěla vyčistit kartáče. Tuto informaci a postup jsem si raději přečetla, ale jinak jsem Roombu 880 uložila na nabíječku a sama bez komplikací spustila."

Doporučujeme: Redakční test: iRobot Braava 380 zamete a mlčí

S jejím názorem souhlasí i kolega Jakub, který zvládl bez návodu i vyčistit filtr a kartáče. "Překvapilo mě, že robotický vysavač nemá klasické kartáče, ale dva proti sobě rotující gumové kartáče, které se snadno čistí. A věřte mi, ani odstranění dlouhých vlasů nebyl takový problém, jako tomu bývá u běžných vysavačů."

"Starat se o Roombu nemusíte, zkrátka jen přijdete k nabíječce v níž je Roomba zaparkovaná, zmáčknete čudlík uprostřed a proces vysávání je započat. Roomba si sama vyjede ze svého "parkovacího místa" a sama se postará o veškeré zákoutí vaší místnosti," zhodnotil testování kolega Aleš.

Zbývá jen dodat, že se v balení ukrývá i ovladač a co se týče návratu vysávacího pomocníka? Dobíjecí stanici si najde sám a nijak vás vybitou baterií neobtěžuje.

Zajímal nás hluk

Pokud bychom už měli hledat a najít nějaká negativa Roomby, pak jedině to, že nepatří do kategorie tichošlápků, jinými slovy, k nedělnímu obědu či všednímu podvečeru u oblíbeného seriálu si jej nezapnete. Na druhou stranu, kdo z nás by chtěl trávit výše zmiňované chvíle s vysavačem za zády, že? Roombu zkrátka zapínejte ve chvílích, kdy si odskočíte ke kamarádce na kávu či odjedete na rodinný výlet.

Ale je tu jedna funkce, kterou nejvíce ocenil kolega Jakub. "Objevil jsem, že je možné si nastavit, kdy vám Roomba vyjede uklidit. Můžete si na každý den nastavit jiný čas nebo jako jsem to udělal já, naprogramujete si, aby vyrážela v noci. Než se probudíme, máme uklizený obývák i s kuchyní a hluk je nám úplně ukradený."

Více informací o robotickém vysavači Roomba 880 najdete ZDE >>

Ilona však potvrzuje, že o tichého společníka opravdu nejde. "Máme doma starší řadu stejné značky a přiznávám, že jej výrobci zatím nijak výrazně neutišili, ale na druhou stranu, přeci jen je to vysavač. A nutno říci, že tento se může pochlubit pořádným sacím výkonem. Před ním se žádné smítko neubrání.

A jak to, že disponuje takovou sací silou? To díky úzké štěrbině, která vzduch a nečistoty směřuje přímo mezi kartáče.

Nějaký problém se přeci jen našel

Výrobci slibují, že Roomba 880 si poradí s jakýmkoliv povrchem, nevadí ji ani překážky, pod nábytek zajede, a pokud se objeví větší nečistota, zaznamená stav a místu se více věnuje. Máme tu však malé ALE, na které přišel Jakub. "Je pravda, že si pod nábytek vjede, pokud se pod něj vejde, ale umí se také pořádně zaseknout. Já měl problém u jedné skříně, kam se Roomba dostala a zpět už to nešlo. V tu chvíli nahlásila chybu a já musel přispěchat a přiložit ruku k dílu."

Podobné zkušenosti potvrzuje i další kolega, kterému pravidelně vjížděla na stojan, škrabadlo pro kočky, aby dočasného majitele upozorňovala hlasitějším vysáváním naprázdno.

"Je pravda, že některé překážky dělají problém, ale skvěle přejíždí z dlažby na koberec, což oceňuji, protože máme v obýváku kusové koberce," popisuje zážitky s Roombou Ilona.

A jak nám ještě dodala kolegyně Aneta. Nejprve jí vadilo, že se robot hodí spíše do větších místností, kde je méně nábytku, ale když se naučila zvedat židle a odstraňovat ze země hračky, pak sama přiznala, že díky robotickému vysavači má doma celkově více uklizeno.

Kulatý robot zvládne pravý úhel

Hodně jsme byli zvědaví, zda uklidí nečistoty i v rohu. Což logicky, když vidíte kulatého pomocníka, který se spíše podobá UFO, máte pocit, že to bude nepřekonatelný problém. Ale tajemství odhalil Aleš. "Sympatický je malý smetáček rotující vně samotného "těla" Roomby, který pomáhá a také zaručuje, že "smítko neunikne"!

K němu má své výhrady Ilona. "Mám dlouhé vlasy a právě na tento malý kartáček se nejvíce namotávají a čistit ho, kdy potřebujete malý šroubovák, je docela zbytečně složité. Doufala jsem, že právě to se na novějších modelech trochu lépe vyřeší."

Schody a bariéry

Jste-li majitelé dvoupodlažního domu a máte strach, že vám robot sletí ze schodů, pak zůstaňte v klidu. I tentokrát si poradí. Díky senzorům včas zaznamená problém a zastaví se. K dispozici jsou i bariéry, které pomohou vysavači vymezit prostor.

"Mile mě překvapily bariéry, které se napájejí baterkami. Můžete je rozmístit a určit vysavači jeho prostor nebo je použijete jako signální zařízení. Rozmístíte je do pokojů a Roomba ví, které pokoje má uklidit." Tak se kolega Jakub zakoukal do jedné z mnoha funkcí, které robotický vysavač nabízí.

"Nepřekvapilo mě, že Roomba zvládá schody a dokáže najít další místnost, to by nebylo nic platné, kdyby neměla velkokapacitní sběrný koš a dvojnásobnou výdrž baterie. Což bylo hlavní slabinou staršího modelu, který máme doma," upřesňuje Ilona.

Nový člen domácnosti

Máte strach, jak na iRobota budou reagovat děti nebo vaši čtyřnozí mazlíčci? My jsme si potvrdili, že si zvyknou velmi rychle. Aleš má doma několikaměsíční štěně, a jak s nadšením referoval, Roomba zůstala během testování naprosto netknutá, pes ji ignoroval, byť do všeho ostatního si s radostí kousne. Dvouletá dcera si na jezdícího robota zvykala jen chvíli než pochopila, že by se mohla klidně svést. To však výrobce ani my nedoporučujeme.

Roomba 880: Ano či ne?

Závěrem nutno říci, že jde o celkem drahou hračku (18589 Kč), ale mnoho z nás, kteří si robota půjčili, přiznali, že je fajn mít doma někoho, kdo pravidelně vysaje větší nečistoty i drobný prach. Navíc oceníte HEPA filtr, který pomůže alergikům a obzvlášť máte-li doma nějaké zvíře.

Nepřehlédněte: Redakční test: iRobot Scooba 450 vysaje a vytře!

iRobot Roomba 880 je vhodná na každodenní úklid. Časem zjistíte, že klasický vysavač budete vytahovat jen minimálně a velmi rychle si zvyknete na to, že přijdete z práce a máte vysáto.

Máte zkušenosti s robotickými vysavači? Přijde vám jako praktický doplněk do domácnosti nebo jen další zbytečnost? Své názory nám pište do diskuze pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak bydlí hlavní hrdinka seriálu Ulice Vilma Nyklová?

Nejhezčí prádlo nosí Pražáci a nejošklivější Ostraváci

TEST: Zajímavá fakta o lidském těle. Vyzkoušejte se


Banga: Děti píšou otřesné věci, domácího násilí je strašně moc. Zachránila mě ulice | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama