reklama

Nová výstraha: Zatopená místa budou pod vodou znovu

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Hamburk/Varšava - Jedna povodeň ještě ani neustoupila a už se přístavní Hamburk chystá na další. Tamní úřady vydaly varování, že příští záplavová vlna dorazí do milionového města v pátek večer, kolem 19. hodiny. Už noční záplavy přitom patří k největším za poslední desetiletí. Labe v Hamburku kulminovalo v pátek v šest hodin ráno na značce 6,10 metru nad normálem. V historických tabulkách vystoupala voda výš pouze jednou - v roce 1976.

Nové varování vydali i Britové: další dvě povodně hrozí v příštích hodinách na východním pobřeží Anglie. V místech, kde teď voda ustupuje. Podruhé během dvou dnů byla zdvižena protipovodňová bariéra na Temži určená k ochraně Londýna.

Stoupá i počet obětí. V polském Poraji zabil vyvrácený strom tři lidi v autě. Prvního mrtvého hlásí také Němci: televize NDR uvedla, že v Meklenbursku-Předním Pomořansku zemřela v sanitce 82letá žena. Sanitku při předjíždění smetl poryv větru, vůz následně narazil do stromu. Další dva lidé jsou těžce zraněni.

Dva mrtvé eviduje Británie, jeden člověk zemřel kvůli orkánu v Dánsku. Na muže ve Švédsku spadl strom, našli ho mrtvého až po devíti hodinách.

V Polsku je bez elektřiny 100 000 domácností. Školy jsou zavřené, stejně jako v severní části Německa. Škody jsou ale zatím menší, než se čekalo.

Letiště Václava Havla muselo kvůli orkánu Xaver zrušit několik letů po Evropě. Omezení se dotklo především Velké Británie. V Česku dosahoval silný vítr v nárazech přes 115 kilometrů za hodinu. "V noci na sobotu a v sobotu bude vítr jen o málo slabší," uvedli meteorologové.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama