reklama

Němec porazil Karáska, zůstal šéfem US

Praha - Ministr spravedlnosti Pavel Němec zůstává v čele Unie svobody-DEU.

Na dnešním sjezdu strany v Praze porazil v tajné volbě svého jediného protikandidáta Svatopluka Karáska. Němec získal 102 hlasů, Karáska volilo 53 delegátů, celkem hlasovalo 162 unionistů.

Němec věří, že nespokojené hlasy pomohou zlepšit postavení strany na politické scéně, a nevzdává se naděje, že navzdory současné svízelné situaci má strana šanci uspět ve volbách 2006 - buď v širším bloku liberálních stran, nebo samostatně.

"Pavlovi Němcovi k jeho vítězství gratuluji, Unii svobody kondoluji," reagoval Karásek, který delegátům jako alternativu k
Němcovu pragmatismu nabízel návrat k etickým kořenům strany, větší otevřenost a komunikaci, jiné vystupování navenek. "Unie svobody je zdecimovaná, její členové vyčerpáni opakovanými neúspěchy, ve straně vládne beznaděj," prohlásil Karásek před volbou.

Karásek chtěl změnit atmosféru ve straně, pokusit se ji obrodit a vrátit jí ztracenou důvěru veřejnosti.

"Za každou cenu se držíme ve vládě a dnes, sedm měsíců před volbami, s chabými preferencemi a s obavami vyhlížíme příští jaro, co nás čeká - vyčerpání, izolace, zapomnění," prohlásil.

Němec prosazuje spolupráci s ED a SNK

Němec se ohradil proti Karáskovu "černobílému" vidění světa, podle něhož jsou technologové moci ti zlí a "srdcaři" ti dobří. Přihlásil se k pragmatismu a nestydí se za něj.

Zopakoval, že na prvním místě prosazuje společný postup ve volbách s Evropskými demokraty, SNK, ODA a dalšími stranami. "Je to varianta číslo jedna, ale má své časové omezení," uvedl. Pokud dohoda nebude do konce ledna, pak by se US-DEU měla ucházet o přízeň voličů sama.

Taková je vize předsedy unionistů Pavla Němce, s níž dnes seznámil delegáty pražského sjezdu. Svou funkci bude obhajovat při mimořádných volbách vedení, vystřídat ho chce poslanec a místopředseda strany Svatopluk Karásek.

Cílem společného liberálního projektu, o němž menší strany již dlouho bezvýsledně jednají, je netříštit síly a nabídnout alternativu hlavně nerozhodnutým voličům. Němec zdůraznil, že US-DEU má zájem se dohodnout, ale nemíní se nechat "vodit za nos" vleklými jednáními. Unie svobody se podle něj každopádně bude ucházet o přízeň voličů, přičemž nechává otevřené dveře dohodě s ED a SNK o společné kandidatuře.

Lídr a kampaň na jaře?

Šéf  Evropských demokratů Jan Kasl jako host unionistického shromáždění uvedl, že obě strany stojí před dohodou o jedné kandidátce, kterou chtějí otevřít i politikům dalších spřízněných stran včetně Unie.

Když se unionisté nejpozději na začátku příštího roku nedohodnou na liberální kandidátce, musí US-DEU podle Němce do jara vybrat lídra, představit volební program a kampaň. Lídr má být osobnost přesahující rámec strany, míní.

Unie svobody-DEU má mizivou podporu veřejnosti. Němec řekl, že strana je na tom "bledě", protože za sebou táhne problémy už od svého vzniku v roce 1998. V projevu rovněž tvrdě kritizoval bývalou nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou, která podle něj šikanovala politiky US-DEU včetně jeho osoby.

Němec připustil, že jako předseda udělal řadu chyb - věnoval se více ministerstvu spravedlnosti než straně, podcenil informovanost uvnitř strany i mediální prezentaci. Na druhou stranu vyzdvihl výsledky strany ve vládě - například snížení daní či společné zdanění manželů.

Unionisty dopoledne pozdravil předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek, který řekl, že česká politická scéna US-DEU potřebuje
jako liberální nekomunistickou sílu.#reklama

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama