reklama

Nellis:Klidně natočím i teenagerský film

Rozhovor - Alice Nellis natáčí svůj třetí film Právě dnes. Pro Ivu Bittovou je to jeden z mála návratů před kameru a pro Jana Svěráka producentská premiéra.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Hlavní hrdinka filmu, překladatelka Julie v podání Ivy Bittové, se z rádia dozví, že zemřela její oblíbená zpěvačka Nina Simone - a rozhodne se uspořádat celý život jinak. Bez ohledu na dosavadní život včetně manžela a milence.

Vychází námět z osobního zážitku?
Moje oblíbená zpěvačka je Nina Simone, nebo byla. Bohužel, nebo vlastně bohudík je pravda, že v den její smrti jsem také změnila svůj život. Ne že bych ho změnila od nuly, ale nějaký význam ten den určitě pro mě měl. Smrt někoho vám blízkého vás vždycky nutí přemýšlet nejen o tom člověku, který umřel, ale sobecky i o sobě a o svém životě v relaci k té smrti.

Proč jste si vybrala pro hlavní roli právě Ivu Bittovou?
Je to příběh ženy, která má ráda hudbu, tedy měla ji ráda. Nějak tu souvislost ztratila a teď se ji znovu snaží najít. Iva je člověk, který hudbu našel. Ovšem není to jen o hudbě, ale také o přímém a svobodném přístupu k životu, přímém napojení na vlastní emoce. A protože to tak Iva má v hudbě i v životě - a její hudba je vyjádřením její vnitřní pohody, kterou si dokázala najít a uhájit, hrozně se mi hodila.

Proč všichni čeští filmaři natáčejí v létě?
A víte jaká je v zimě zima? Filmaři v létě natáčejí hlavně ze dvou finančních důvodů. V létě je delší den, déle je světlo, navíc herci nehrají v divadlech a neodcházejí vám ve čtyři. Jsou bohužel tak špatně placení, že si nemůžou dovolit čekat na nějaký film. Všichni se musí nějak živit a my se tomu musíme přizpůsobit. Takže vtipy o pěkném počasí jsou opravdu jen vtipy.

Takže byste radši natáčela jindy?
Kdybych si mohla vybrat, kdy tenhle film budu točit, udělám to na jaře. Na jaře a na podzim je krásnější světlo. Ten film se odehrává 23. dubna - a my tu ten duben musíme budovat. V oblečení, ve všem.

Jak se vám spolupracuje s Janem Svěrákem v roli producenta?
My jsme se s Honzou na začátku projektu dohodli, že se bude snažit sehnat peníze rychle, dokud Iva neodjede do Ameriky. A já se zas budu snažit ten film natočit levně, protože těch peněz není moc. Nemůžeme sponzorům vykládat, že na to půjdou všechny školy a ta nejpočetnější skupina diváků od 17 do 21 let. Doufám, že půjdou, ale slibovat to nemůžu.

Takže divácký potenciál snímku...
...pravda, není zvlášť komerční. Prvoplánově to je film o ženské uprostřed života, v  největším rozkvětu, ale před těmi těžkými rozhodnutími. Teenagerské téma to rozhodně není. I když musím přiznat, že scény s Martou Issovou a partou teenagerů jsou teď naše oblíbené, tak se třeba nakonec i k tomu dostanu.

Lákalo by vás natočit teenagerskou komedii?
Nevím, jestli bych to dokázala napsat já. Kdyby se mi hodně líbil nějaký scénář, nepřišlo by mi to zase tak absurdní. Znám z divadla hodně skvělých mladých herců, takže bych věděla, jak ji obsadit. I by mě to asi bavilo.

A co opačně: napsat scénář, který by režíroval někdo jiný?
To si dovedu představit vlastně snáz. Ale ono to hodně závisí na konkrétní věci. Musím věřit, že můj pohled tomu něco přinese. A je to hodně o vzájemné důvěře. Kdyby třeba Iva Bittová napsala scénář, klidně ho budu režírovat. A kdyby Iva režírovala, tak by mi vůbec nevadilo, kdyby režírovala i tenhle film. Hůř si už dovedu představit, že bych v něm hrála.

A jak to vypadá s dlouho odkládaným projektem Anna?
Anna je teď na novém startu. Samozřejmě se chceme pokusit ji natočit, ale musíme začít zase úplně od začátku. Počkám, až dodělám tohle, myslím, že to stojí za pokus - třeba si to v  České televizi přečtou znovu, třeba si to přečte někdo jiný...

Chystáte další divadelní představení?
Chystám. V lednu a v únoru bych měla se Zuzanou Bydžovskou a bratry Čapky u Karla Heřmánka v Divadle bez zábradlí. Jinak se nechte překvapit.

 

Klaus: Bát se covidu je srabácké, žijeme v bláznivé době, bojíme se víc lidí než virů | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama