reklama

Na jaký záchod půjdu? Škola v Praze zřídila toalety pro nebinární žáky i učitele

Na pražské International School of Prague si studenti mohou vybrat, zda chtějí použít WC pro dámy, pány či nebinární osoby podle toho, jak sami sebe vnímají.

Foto: iStock

Britská organizace Stonewall, která se stará o práva LGBTQ+ lidí, napsala v prohlášení z roku 2019, že "nebinární lidé jsou v České republice kompletně neviditelní. Česká společnost má velmi binární vnímání genderu i mluvy." Na postupné změně takového přístupu pracuje pražská International School of Prague, která poskytuje vzdělání žákům od předškolního věku až po střední školu a výuka na ní probíhá v angličtině.

Žáci i učitelé, kteří se nedefinují jako ženy ani muži, si mohou vybrat, jak budou oslovováni, a zvolit si neutrální anglické zájmeno they (oni). Stejně tak si mohou zvolit, zda budou používat dámské, pánské nebo neutrální toalety. "Na dveřích není symbol muže nebo ženy. Namísto toho je na nich postava, která je částečně mužská i ženská," řekla pro server Lidovky.cz Andrea Koudelková, která má v International School of Prague na starost rozvoj školy. 

"Naše škola byla svou humánní filozofií a posláním vždy otevřená tématům, která se dotýkají duší našich studentů, ať už radostným, nebo bolestivým způsobem," dodala Koudelková. 

Někteří odborníci nicméně varují, že vytvoření specifického prostoru pro ty, jež se nevnímají v tradičním rozlišení muž - žena, může ve skutečnosti ještě zintenzivnit jejich pocit sociálního vyloučení. 

„U dělení prostoru je problematické vytváření třetí kategorie. Pokud by všichni měli buď klučičí, nebo holčičí šatny a záchody a jeden jediný člověk na škole měl svou vlastní šatnu, protože je nebinární, může to být problematické,“ sdělil sociolog Univerzity Palackého v Olomouci Zdeněk Sloboda.

Vedení International School of Prague má ovšem za to, že pouze když se stane nebinární genderová identita součástí každodenního života, získají tito lidé větší míru společenského přijetí. Doufají, že tradiční rozdělení na dvě pohlaví se takovýmito kroky postupně v české společnosti rozpadne. 

Mohlo by vás zajímat: Nebinární Eva: Nejsem ani muž, ani žena, tyto kategorie nestačí, jsou i intersex lidé (4. 11. 2020)

Kategorie muž a žena jsou málo, nechci, aby moje tělo určovalo, jak se ke mně lidi chovají, rodiče mě oslovují v mužském rodě, říká Eva Švagr | Video: DVTV, Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama