reklama

Návrat trojkoalice není možný

Praha - Malé strany opakují, že jsou v tuto chvíli již prakticky opozicí. Návrat trojkoaliční spolupráce v jiné podobě podle nich není možný.

Předseda lidovců Miroslav Kalousek
Předseda lidovců Miroslav Kalousek | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Návrat trojkoalice v jiné podobě vyloučil šéf lidovců Miroslav Kalousek i jmenovaný předseda vlády Mirek Topolánek, kteří spolu dnes jednali o další spolupráci. Jednání se Stranou zelených se zřejmě ještě plánují na konec týdne, předseda Martin Bursík se totiž až zítra vrací ze zahraničí.

"Jsme opozice a žádné jednání o trojkoalici není aktuální. Pokud by nás ale ODS chtěla informovat o tom, co dojednala s ČSSD, nebráníme se tomu," řekla deníku Aktuálně.cz místopředsedkyně strany Dana Kuchtová. Potvrdila, že zelení odmítli konzultovat s ODS jména ministrů a chtějí vidět až konečnou verzi dohody.

"Jsme v roli konstruktivní opozice," řekl také Kalousek, který dodal, že menšinovou vládu ODS lidovci nepodpoří. Ještě rozmýšlí, zda jejich poslanci při hlasování odejdou ze sálu, nebo jednoduše nezvednou ruce. Podporu rozpočtu ale nevyloučil.

Zelení Topolánka nezavrhli

Místopředseda zelených Petr Štěpánek naopak potvrdil, že jeho strana ještě menšinovou vládu Mirka Topolánka nezavrhla. "Musíme nejprve vidět, co se vlastně dojednalo, podle toho se rozhodneme," řekl deníku Aktuálně.cz Štěpánek.

Štěpánek dále potvrdil, že část členské základny se kloní k variantě podpořit vládu ČSSD, která by směřovala k předčasným volbám. Ty by podle zelených byly nejlepším řešením.

"Zdá se, že je velký problém překročit toto období vytváření vlády. Pokud by to mělo pokračovat, lidé ztratí chuť jít vůbec k volbám," míní Kuchtová.

Volby by měly být na jaře nebo na podzim příštího roku a k nim by podle Kuchtové měla vést úřednická vláda, ve které by měli být zastoupeni odborníci, na kterých se shodnout všechny strany. Do té doby chtějí zelení změnit počet poslanců na lichý a volební obvody tak, aby k získání mandátu nebylo potřeba získat někde až o pět procent hlasů více než jinde.

Ve straně se podle Štěpánka dlouhodobě vede diskuse o tom, nakolik tolerovat KSČM.

"Určitě platí konsensus, že nevstoupíme do vlády, kde by byli zastoupeni i komunisté. Část lidí si ale nyní myslí, že bychom přece jen mohli podpořit uskupení, které by se muselo opírat i o hlasy KSČM. To ale není žádný rozkol ve straně. Je to stejné jako když část členů ODS chce velkou koalici a část ne. Chod strany to nijak neomezuje," řekl Štěpánek.

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama