reklama

Náhrada za minimální daň: O jaké výhody přijdou OSVČ?

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Praha - Takzvaná minimální daň, kterou pro živnostníky a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) prosazovali sociální demokraté, měla do státního rozpočtu přinést 3,5 miliardy korun. Kvůli odporu hnutí ANO a lidovců však do koaliční smlouvy neprošla, byť její podmínky měly být měkčí než v letech 2004 až 2007.

Alespoň částečnou náhradou má být podle koaliční smlouvy konec „daňového zvýhodnění" pro ty podnikatele, kteří jsou dlouhodobě ve ztrátě, respektive nevykazují zisk. Zástupci rodící se vládní koalice přitom hovoří prakticky jen o daňovém bonusu. Kdo dlouhodobě - po dobu tří let - „nevykazuje základ daně", nemohl by tento bonus po státu požadovat - na rozdíl od ostatních podnikatelů či zaměstnanců.

Daňový bonus se nyní vyplácí lidem, kteří uplatňují daňovou slevu na vyživované dítě (děti) a dostanou se poté do "záporné daňové povinnosti". Místo aby pak státu platili daň z příjmů, mohou od něj naopak čerpat peníze navíc. Daňová sleva na jedno dítě činí 13 404 korun ročně a jako u jediné ji lze požadovat právě i jako bonus  - maximálně do celkové výše 60 300 korun ročně. O bonus může žádat jen ten, kdo má za rok příjmy alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy (letos 48 tisíc korun, v příštím roce 51 tisíc).

Z čerstvých čísel, která online deník Aktuálně.cz získal od Generálního finančního ředitelství, vyplývá, že na daňových bonusech získali podnikatelé za rok 2012 od státu celkem 4,013 miliardy korun. Avšak ti, kteří v posledních třech letech vykazovali ztrátu nebo měli nulový daňový základ, se na tom podíleli jen 171 miliony korun.

Daňové zvýhodnění na dítě uplatnila v daňovém přiznání za rok 2012 necelá třetina OSVČ - 299 977 osob z celkových 971 964. Většina (70 procent) OSVČ, která uplatnila daňovou slevu na dítě, získala také daňový bonus. Celkem 212 679 osob si tak rozdělilo daňový bonus ve výši 4,013 miliardy korun (v průměru 18 869 korun).

Dítě roku 68 a brutalistní klenot. Mohutnost InterContinentalu zjemňuje nádvoří | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama