reklama

Kde jsou starší ženy? Otevřený dopis kritizuje filmový průmysl za to, že je nahrazuje

Více než stovka herců, hereček a veřejných osobností podepsala otevřený dopis, který vyzývá k vyššímu zastoupení starších žen na televizních a filmových obrazovkách. Chtějí tak bojovat proti "zakořeněnému ageismu" v zábavním průmyslu. 

Otevřený dopis podepsala také britská herečka Lesley Manvilleová.
Otevřený dopis podepsala také britská herečka Lesley Manvilleová. | Foto: Reuters

Zatímco ženy ve Velké Británii mají na televizních a filmových obrazovkách omezenou "životnost", jejich mužští kolegové mají "celý život", píše se v otevřeném dopise kampaně Acting Your Age Campaign (AYAC), která v něm vyzývá k rovnému zastoupení mužů a žen starších 45 let na britských obrazovkách. 

Dopis podepsaly například herečky Keeley Hawesová, Lesley Manvilleová, Zawe Ashtonová, Juliet Stevensonová, komička a spisovatelka Meera Syalová, dále herec Richard E. Grant a David Tennant. 

"Ageismus (věková diskriminace, pozn. red.) zaměřený na ženy je zastaralý. Zanedbává miliony diváků, kteří oceňují, že ženy starší 45 let vyprávějí příběhy týkající se našich životů," píše se v dopise kampaně AYAC, kterou před čtyřmi roky založila novinářka a propagátorka genderové rovnosti Nicky Clarková. Jejím cílem je poukázat na to, že zatímco mužů nad 45 let na filmových a televizních obrazovkách neubývá, ženy v tomto věku jsou často nahrazovány mladšími kolegyněmi. 

Kampaň AYAC ve svém programu například navrhuje, aby veškerý fiktivní televizní obsah, včetně lehkých zábavních pořadů s ženskými a mužskými moderátory, reprezentoval pohlaví a věk v poměru 50:50. Se stejným požadavkem apeluje i na rozmanitost v dramatech a komediích.

Genderová vyrovnanost by podle britské kampaně měla platit i pro politické panely, diskuse a studiové hosty. "Porota složená pouze z mužů středního věku a mladých žen je zastaralá a nereprezentativní," uvádí ve svém prohlášení Clarková.

Rovněž i zprávy o známých osobnostech by se podle ní měly zabývat ženami a muži staršími 45 let a pro jejich prezentaci používat i aktuální fotografie. 

"Toto není útok na uměleckou svobodu," stojí v otevřeném dopise, který podepsalo více než 100 lidí z umělecké branže Spojeného království. "Zdůrazňuje to jen, že jsou starší ženy příliš často vylučovány za zástěrkou uměleckých rozhodnutí."

Mohlo by vás zajímat: Holubová: Menopauza je tabu, nevěděla jsem, co se se mnou děje, žena je neviditelná (23.5.2021)

O menopauze se nemluví, jako ženy chceme být věčně mladé a úspěšné. Začala jsem být přecitlivělá, nevěděla jsem, co se se mnou děje, říká herečka. | Video: Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama