reklama

Vymysleli start-up pro čistou menstruaci. Zpeněžili jen vaginu, tvrdí světoví kritici

"Menstruace nepřijde ženám nechutná, občas je sice nepříjemná a bolestivá, ale je to něco, co k ženám patří. Menstruační krev je absolutně normální, je normální se jí dotknout a pak ji umýt." Takto reagují světová média na výrobek německého start-upu, který chtěl na trh uvést jednorázovou rukavici pro vyjmutí tamponu.

Foto: iStock

Dva němečtí muži se rozhodli na trh přivést nový produkt, který souvisí s menstruační krví. Jedná se o jednorázovou růžovou rukavici pod názvem Pinky gloves, tu mají ženy používat při vyjmutí tamponu nebo výměně vložky, aby se neušpinily. Jako výhodu inovátoři udávají také to, že se rukavice následně obrátí v pytlík, který může žena vyhodit. Pro realizaci projektu získali investici 30 tisíc eur (přibližně necelých 800 tisíc korun). Po odvysílání se ale zvedla vlna negativních reakcí a investor nakonec od projektu odstoupil. 

Tento produkt předvedli dva němečtí inovátoři André Ritterswürden a Eugen Raimkulow v televizní show Die Höhle der Löwen, která by se dala přirovnat k pořadu České televize Den D. V tom ambiciózní podnikatelé prezentují své nápady investorům a usilují o jejich finanční podporu. Muži uvedli, že nápad na tento výrobek přišel poté, co se ženami ze svého okolí rozebírali "výzvy", které ženy během menstruace zažívají. Jednoho z porotců a investora Ralpha Dümmela jejich vynález nadchl a v pořadu se rozhodl, že do něj investuje 30 tisíc eur (necelých 800 tisíc korun).

"Uvědomili jsme si, že neexistuje žádné dobré řešení pro vyjmutí tamponu" nebo "Najít řešení, které ženám zjednoduší život, se stalo naší misí" či "Chceme ženám zajistit bezpečný pocit a nabídnout něco, co je stylové a přitažlivé." To je pár vět z prezentace, která v německé televizní show od dvou mužů usilujících o investici zazněla. 

Podpora něčeho, co ženy nepotřebují

Po odvysílání pořadu před několika dny sklidil jejich nápad globální kritiku s tím, že je sexistický, zbytečný a také neekologický. O tom, proč je takový produkt nepřijatelný, píše například na portálu Medium.com Katie Jgln.

"Tito muži, vědomě či nevědomě, podporují představu a přesvědčení, že je menstruace nechutná. Že je to něco, za co se máme stydět a co máme skrývat. Fakt, že muži vytvořili produkt, který vychází z představy, že jsou ženy znechucené z dotýkání se vlastních genitálií během menstruace, je znepokojující a neuvěřitelně sexistické," podotýká novinářka, vystupující pod jménem Jgln. 

Autorka dále kritizuje, že muži takto podporují stigma menstruace, zatímco chtějí vydělat peníze na produktech, které žádná žena nepotřebuje. Růžovou barvou navíc naznačují, že výrobek je určený výhradně ženám, a vyřazují tak transgender či nebinární osoby.

V článku dále Jgln zdůrazňuje, že menstruace nepřijde ženám nechutná, občas je sice nepříjemná a bolestivá, ale je to něco, co k ženám patří. "Je absolutně normální se menstruační krve dotknout a pak ji smýt," podotýká. 

Produktu nového start-upu si všimla i sloupkařka deníku Guardian Arwa Mahdawiová. "Jste někdy v noci vzhůru a vymýšlíte způsoby, jak zpeněžit vaginu?" dobírá si ideu růžových rukavic. 

Chcete nechutnost? Mužské genitálie

"Pokud se chcete bavit o tom, co je doopravdy nechutné, pojďme se pro změnu zaměřit na mužské genitálie. Muži používají při močení ruku neustále a studie ukazují, že si ji málokdy po použití veřejných toalet umyjí. Proč ještě nikdo nevymyslel modré rukavice na penis?" komentuje Jgln skandální start-up. 

Angela Priestleyová z magazínu Smart Company zase podotýká, že situace, ve které se muži snaží vyřešit neexistující problém ohledně ženského zdraví a těla, je mezinárodním fenoménem. Ženy mají podle ní ve většině případů k dispozici vodu, toaletní papír a provázek, který vyjmutí tamponu umožňuje. Rukavice navíc vytváří falešný pocit, že ženy takový produkt potřebují a že je menstruace něco nepřirozeného.

S pohledem na menstruaci jako na něco nenormálního zmiňují menstruační chudobu, tedy omezený přístup k hygienickým produktům z důvodu finanční nouze. Ta existuje po celém světě a neziskové organizace informují, že se s koronavirovou krizí zhoršuje. Už jen tento fakt ukazuje, že jsou růžové menstruační rukavice zbytečný a nepotřebný výrobek. 

Vlna negativních reakcí přiměla Dümmela nakonec od projektu ustoupit. Vyjádřil se, že nikdo neměl v úmyslu zdiskreditovat ženy nebo ublížit jejich citům. Dva muži, kteří stáli za zrodem růžových rukavic, se stali také terčem nenávistných komentářů. Podle mnichovského deníku TZ jim dokonce lidé vyhrožovali smrtí. Přímo od samotných tvůrců rukavic ale žádné vyjádření nepřišlo.

Etzler: Byl jsem velký piják. Předběhl jsem život a teď se vracím. Bratr mi moc chybí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama