reklama

Šmíráci se do ženské šatny už nepodívají. Izrael smazal graffiti kvůli znásilnění

Z pláže v izraelském Tel Avivu zmizelo graffiti s dvojicí zvědavých mladíků, kteří oknem tajně nakukují do dámských šaten. Místní radní ho nechali odstranit poté, co se na pobřeží města Ejlat na jihu země objevil děsivý případ skupinového znásilnění mladé dívky.

Z pláže v izraelském Tel Avivu zmizelo graffiti s dvojicí zvědavých mladíků, kteří oknem tajně nakukují do dámských šaten.
Z pláže v izraelském Tel Avivu zmizelo graffiti s dvojicí zvědavých mladíků, kteří oknem tajně nakukují do dámských šaten. | Foto: Reuters

Graffiti s mladými muži, kteří šmírují ženy při převlékání do plavek a sami přitom mají šortky tak nízko, že jim z nich trčí zadek, vydrželo na zdi kabinek v Tel Avivu celých 18 let. Název místní pláže Metzitzim totiž odkazoval na stejnojmennou kultovní izraelskou komedii, která vyprávěla o plavčíkovi, jenž potají přihlížel sexuálním eskapádám, které se na pláži odehrávaly.

Ne každému se tematické pouliční umění zdálo vtipné a v průběhu let se objevila řada kritických hlasů, které ho vnímaly jako projev nevkusného sexismu. Přesto sprejerský žert náporu skupin bojujících za ženská práva, které upozorňují na to, že sexuální násilí není v Izraeli dostatečně trestáno, dlouho odolával.

Teď se ovšem situace změnila. Ve městě Ejlat na pobřeží Rudého moře totiž 12. srpna skupina mužů znásilnila teprve 16letou dívku. Ve světle strašlivé události starosta Tel Avivu Ron Huldai nařídil proslulé graffiti s dvojicí zvědavců odstranit. Informoval o tom britský list The Independent.

"Svoboda vyjádření a umělecké tvorby jsou sice důležité hodnoty, podle značné části veřejnosti ale malba schvalovala kriminální čin. Proto jsme se s ní rozhodli rozloučit. Její odstranění nemůže vymazat minulost, ale dává to jasné sdělení budoucím generacím," napsal Huldai na svém twitterovém účtu.

Dělníci tak nakonec graffiti přetřeli bílou barvou. Izraelská policie mezitím případ skupinového znásilnění dál vyšetřuje a dosud v souvislosti s ním zadržela tři podezřelé. Právní zástupce zneužité teenagerky média informoval, že jeden z nich policistům sdělil, že na znásilnění dívky čekalo ve frontě okolo 30 mužů.

Případ vyvolal v izraelské společnosti pobouření a mnoho obyvatel v reakci na to vyšlo do ulic, aby podpořilo oběť a vymezilo se proti sexuálnímu násilí. Místní hnutí za ženská práva plánují v protestech pokračovat, a to hned v několika městech. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu událost označil za zločin proti lidskosti, který nezasluhuje nic než odsouzení.

Autorka knihy Zbořeno: Některé demolice v Praze byly bolestné, Transgas byl zjevení | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama