reklama

Muž, který miluje lidi, rádio a kalendář

Unawatuna - "Politiks: président Kláus, Milóš Jákš komjůnist, Zemn dránkr and prájministr bifór. And spórtsmén: Iván Hlinka, Iván Léndl"

Zdá se, že Lakshman Karunarathne by mohl pokračovat do nekonečna. Drobný štíhlý mužík pobíhá mezi pasoucími se kravkami v palmovém háji na dohled Indického oceánu a rozestavěným domkem. Hned přinese ukázat výstřižky z novin, hned svou fotku s rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem. A ani na chvíli nezavře pusu.

I proto mu místní říkají Rádio. Mluví hodně. A  hlavně o zprávách, které slyšel. Během celého dne skoro nepřetržitě ladí rádio a poslouchá zpravodajství až z padesáti rozhlasových světových stanic. A všechno si pamatuje.

Jakmile se něco děje, bývá to on, za kým se místní chodí vyptávat po dalších informacích.

"Ale nejsem novinář," směje se Lakshman. "Jsem farmář". Což v místních poměrech znamená, že pěstuje kokosy a banány. Protože loňské vlny tsunami mnoho palem poškodily, zvýšila se cena kokosů z dřívějších šestnácti rupií (zhruba dvě koruny české) na 25 až 30 rupií za kus.

Za to by ale svůj domek, jehož zadní část zdemolovalo moře, neopravil. "Pomáhají mi přátelé. Hodně. Mám je všude ve světe," říká.

Dokládá to i článek ve místním Daily Mirror, kde si příběh výstavby jeho nového domu vybrali jako hlavní materiál k půlročnímu výročí po tsunami. Anebo výstřižky z australských novin, kde Lakshmanovi věnovali část víkendové přílohy.

"To psala Nicole, moje kamarádka. Dám vám na ní adresu do Austrálie. Když tam pojedete, určitě byste u ní mohli bydlet, je hodná," myslí si Lakshman.

Srdečností vás za chvíli absolutně odzbrojí. A tak sedíte ve stínu palmy, potíte se v místních pětatřicetistupních a posloucháte, jak drobný mužík mluví o korupci s bytem Stanislava Grosse anebo o tom, že ministr zahraničí Cyril Svoboda byl v jihovýchodní Asii.

Lakshman listuje albem, pak si odskočí osekat mačetou kokosák a vy přemýšlíte, jestli je to opravdu ten samý muž, který se vážně usmívá z té fotky s Wolfgangem Schüsselem.

Mimochodem - opravdu se setkali. Mezi Lakshmanovými přáteli je i hejtman jedné z rakouských spolkových zemí, který Srílančana pozval loni na návštěvu. A vzal ho i na setkání hejtmanů s kancléřem.

"Já bych prostě chtěl, aby se u nás všem líbilo. Srí Lanka je krásná. I když Česko je taky krásné," usmívá se a zálibně listuje barevným nástěnným kalendářem poslaným přáteli z Čech.

Lakshman měl před prosincovou katastrofou celou sbírku kalendářů. Byla to jeho pýcha. Voda mu je zničila a teď, s prvním novým kouskem, zakládá novou. Máte-li pro něj kalendář, neváhejte. Adresa je:

A. P. G. Lakshman Karunarathne
Yaddehimulla
Unawatuna
Galle, Sri Lanka

#reklama

Skrytá část známé pražské stavby. Po krásných schodech se návštěvníci neprojdou | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama