reklama

Když móda pomáhá: Fashion week v Praze představil kolekci Autista

Poslední dny byly ve znamení módy díky probíhajícímu Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku. My jsme samozřejmě nemohli chybět ani na MERCEDES-BENZ NIGHT, která byla samé překvapení.

Foto: Žena.cz

Show začala přehlídkou kolekce jedné z našich návrhářek s mezinárodním přesahem Kateřiny Geislerové. Poté za bubenických a tanečních kreací byl tajemně odhalen nový kabriolet třídy S. Hosté byli první v republice, kteří ho směli vidět. Hřebem večera byla módní kolekce Autista pro autisty, kterou vytvořili tři návrháři a návrhy na potisk látky vypracoval Matěj Hošek. Dvanáctiletý chlapec, u něhož se už v prvním roce života objevila diagnóza, v podobě těžké vývojové dysfázie, ADHD poruchy a autistických rysů.

"Možná víte, že autisté mají vždy nějakou posedlost a ta Matějova je malování map a taky design. Matěj denně maluje mapy hromadné dopravy pro různá evropská města a samozřejmě namaloval i pro Prahu a to až do roku 2100. Takže doufám, že se toho dopravní podnik hlavního města Prahy chopí," glosoval s vtipem Matějovu zálibu Lukáš Hejlík, který celý večer moderoval. Na nápad, co by se dalo s Matějovou vášní dělat, přišli jeho rodiče Míša a Martin Hoškovi.

Oslovili módní designéry, zda by chtěli synovi motivy map dopravních systémů použít k vytvoření speciální módní kolekce. A to se zalíbilo jak Mercedes Benz automobilce, tak i MBPFW a vznikla velmi speciální kolekce Autista pro autisty. Výtěžek z prodeje této kolekce půjde nadačnímu fondu AutTalk Kateřiny Sokolové, která jeden z modelů večer rovněž předvedla. Jediný model, který nebude prodejný, je ten, který měla na přehlídce na sobě právě Kateřina Sokolová. Ale můžete si ho moci prohlédnout v hotelu Emblem, což je partnerský hotel pro ubytování zahraničních hostů Mercedes-Benz. Další modely budou k vidění a ke koupi v butiku The Border Maiselova číslo 1, dokud se neprodají.

Návrháři neváhali spolupracovat

Na kolekci se z jedné třetiny spolupodílela Kateřina Geislerová, která přiznává, že se s autismem do této doby ještě nesetkala a to je podle ní také důkaz toho, že se o autismu málo hovoří a ví. "Nevědomost je takové malé zlo. Lidé s autismem a jejich rodiny kvůli tomu prožívají v naší společnosti těžké chvíle. Bylo by potřeba více takových akcí, které jsou zaměřeny na osvětu o autismu. Mapy Matěje jsou skvělé. Funguje to na stejném principu jako má tvorba. Na první pohled tušíte nějaký moderní potisk a teprve na druhý pohled rozeznáte, že to je mapa, ručně nakreslená a k tomu nesmírně precizně. Mé detaily na oblečení také odhadnete až na druhý pohled."

Rovněž pro další dva návrháře to bylo první setkání v životě s člověkem, který spadá do širokého autistického spektra (PAS). Slovenský velmi nadějný módní návrhář Michael Kovačik, který působí v Praze, vypráví, jak se ke speciální kolekci dostal. "Spolupráca s nadáciou Auttalk a mojou módnou značkou vznikla na popud Katky Sokolovej, ktorá ma oslovila a poprosila o pomoc. Mal som možnosť aj osobne spoznať malého Mateja, ktorý nakreslil motívy, ktoré boli použité ako potlač na látku, z ktorej som ušil tri modely. Snažil som sa prepojit a vniesť do modelov svoj rukopis a to, aby modely boli nositelné a pohodlné. Určite sa nebránim ani dalšej spolupráce do budácna, ktorá by podporila takúto ušľachtilú vec. Je dôležité aby móda nebola vnímaná iba ako povrchná zaležitosť, ale aby aj pomáhala."

Na kolekci se podílela i mostecká návrhářka Tereza Vu, která absolvovala prestižní londýnskou školu London College of Fashion a je známá autorka luxusního módního prádla.

"Matěj je úžasný v tom, čím se zabývá. Když jsem dostala natištěnou látku, byla jsem doslova ohromena, s jakou přesností bylo vše zpracováno. Nejenže mě nadchly jeho kresby, ale nadchla mě i myšlenka, že jsem svým malým dílem mohla podpořit dobrou věc," s úsměvem komentuje svou účast na projektu Tereza Vu a ještě se zamýšlí nad tím, co jí tato zkušenost dala, protože pracovala s odlišným materiálem.

"Moje střihy jsou vázané na velmi jemné a splývavé tkaniny, proto jsem chtěla vědět, jestli je bude možné uplatnit i v tomto případě. Musím říci, že mě velmi příjemně překvapilo, že jsem nemusela střihové řešení příliš upravovat, a že v konečném výsledku je snad patrný můj rukopis. Celkově to pro mě byla velmi zajímavá zkušenost."

Matěj Hošek kreslí i mapy imaginárních měst

Modelka a Miss ČR z roku 2007 Kateřina Sokolová převzala na galavečeru šek od Mercedes-Benz ČR v hodnotě 250 tisíc. Auttalk založila společně se svým otcem zhruba před rokem. Na základě rodinné zkušenosti, protože její 8-letý bratr Radovan má nízkofunkční autismus. "Myslím si, že každý kdo by byl na mém místě, tak by se zachoval úplně stejně a snažil by se nějakým způsobem pomoci a využít svých možností a kontaktů, aby pomohl nejen jemu, ale i jiným rodinám, které postihla podobná situace."

Kateřinino dojetí naboural otázkou Lukáš Hejlík, když se zeptal, jestli neví, které město zdobí její outfit. "To bychom se museli zeptat Matěje, který je tady někde v publiku. Myslím si, že se inspiroval Londýnem, ale nevím," podotkla již rozesmátá Kateřina. Nedalo mi to a mladého urbanisty jsem se zeptala. Na sto procent si byl jistý, že Kateřina má na sobě mapu metra Prahy a Paříže. A ještě mi sdělil, že si konečně oddechl, protože byl celý týden nervozní z toho, jak to dopadne. Jak vidno, vyplatí se občas děti vyhnat od počítačů jako to dělá Martin Hošek, který mi prozradil, že Matěj by mapy čím dál častěji vytvářel jen na počítači.

"Nutím ho, aby si vzal tužku a kreslil rukou," říká otec a přiznává, že je na syna velmi pyšný. Ptám se ještě malého kreativce, co ho baví a dozvídám se, že také vymýšlí mapy měst. Jedno se jmenuje Trotlov. Maminka Michaela, která je zároveň šéfredaktorkou on-line magazínu Iconiq, ještě poznamenává, že od té doby, co teroristé zasáhli belgické metro, Matěj vymýšlí, jak zabezpečit metro tak, aby jeho oblíbený dopravní prostředek nemohli zničit.

Galavečer také sledovala elegantní a stále krásná herečka Eliška Balzerová. "Přišla jsem Katku a její nadaci podpořit. Už jsem se podílela na charitativním kalendáři, který bude mít na konci září křest. Pózovala jsem v roli asistentky dítěti s autismem. Je to skvělý nápad, že velká krásná a slavná sestra takhle pečuje o brášku. Fandím tomu, že otevřeně mluví o autismu a že se tohoto tématu se svou nadací ujala. Moc se mi outfity s mapami líbí. Ty barevné trasy metra na bílém materiálu, to je nádhera. Právě jsem si je prohlédla zblízka, tak už vím, že koupím něco pro dceru," povídá s grácií sobě vlastní oblíbená herečka. Nedaleko stojící maminka Matěje Hoška je stále dojatá.

"Jsem tolik šťastná, že Matyho vidění života a moje láska k módě se mohlo propojit v něco krásného a smysluplného. Matyho každodenní vášeň se najednou procházela po mole a já pochopila při pohledu do jeho očí, že i když své city skrývá a neumí o nich mluvit, je šťastný."

Meteoroložku silně "odbourala" chyba na zeleném pozadí. Je z toho virální hit | Video: Martin Krepindl

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama