reklama

Žena v obleku jako výraz moci: Proč je znovu trendy pánský styl

Sako a kalhoty jsou teď mimořádně módním kombem. Vzít si takovou kombinaci na sebe ale znamená mnohem víc než jen bezhlavě následovat poslední trendy.

Oblečení, která vám dodá moc. Power dressing funguje spolehlivě | Video: Erika Šedivá

Říká se tomu power dressing, což by se dalo vysvětlit jako oblečení, které si na sebe berete, když chcete dát najevo svou moc. Jev, který vznikl na konci 70. let v Americe, je ale dodnes velmi aktuální.

Pořídit si sako (tehdy s vycpávkami) a kalhoty s puky či úzkou sukni znamenalo dát najevo, že přistupujete na pravidla hry, která v té době nastavovali hlavně muži. Ještě před  několika desítkami let bylo stále podivuhodné, když žena uspěla v jiném odvětví než poblíž domácího krbu. Výjimky byly, ale nebylo jich moc.

Ženy musely dokázat, že dovedou být tvrdé a neústupné, což měly představovat všechny ty vycpávky, saka a vestičky. Dnes, kdy je na vedoucích pozicích už více žen a jedna dokonce kandidovala na prezidentku Spojených států, se už nenosí tak výrazná ramena a neforemná saka.

Power dressing je ale velkým módním trendem, nejen jako odkaz na retro 80. let. Módní dům Céline s šéfdesignérkou Phoebe Philovou, jejíž práce inspiruje retězce jako je H&M, COS, Zara či Mango, představuje už řadu sezon jednoduchý návod na to, jak se oblékat do kanceláře i na volný čas. Oversized sakem i kalhotami nešlápnete vedle. 

Být, kým chcete

Brát si ale sako na jednání dnes není vždycky potřeba. Díky tomu, že ti nejbohatší lidé se často rekrutují z IT oborů, panuje v tomto ohledu mnohem uvolněnější atmosféra. Sako a kalhoty jsou tedy hodně trendy záležitost, kterou si na sebe vezme třeba i módu sledující středoškolačka, zatímco podnikatelka se start-upem dorazí na poradu v mikině.

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama