reklama

Konec rozdělení na dámské a pánské? Hitem je androgynní móda, možná nadchne i vás

Současný svět sklízí s uvolněním genderových norem velký úspěch. Důkazem jsou i celebrity, které svou výjimečností a ojedinělým vzhledem získávají srdce fanoušků, přestože nosí kalhoty nebo načančané sukně. Co nám androgynní vzhled říká o mužnosti a ženském sex-appealu?

Prohlédnout grafiku
Foto: Profimedia.cz / iStock / archiv Colours of Ostrava

Androgynie je kombinace lidských charakteristik, které v sobě nesou ve vnějším vzhledu jak ženské, tak i mužské vlastnosti. Často se tento jev přirovnává k chameleonům, protože se takoví lidé mohou snadno stát postavou opačného pohlaví. Přístup genderové nezakotvenosti se v poslední době stále intenzivněji objevuje i v módním mainstreamu. 

Pojem androgynie odkazuje na něčí fyzický vzhled nebo prezentaci a nemusí nutně souviset s pohlavím nebo sexuální orientací. Móda androgynního typu rozostřuje hranici mezi mužským a ženským stereotypem. Vstříc tomu vychází i dnešní trendy. Móda vítá unisexové kousky, svět kosmetiky zase pánský make-up.

Dnes se už nikdo nediví, když žena nosí kalhoty nebo motýlka. Ne vždy tomu tak bylo. Ve skutečnosti byly před koncem 19. a začátkem 20. století společenské zvyky ohledně ženského oblečení velmi přísné. Očekávalo se, že ženy budou nosit šaty a těsné korzety.

Velký posun se připisuje aktivistce Amelii Bloomerové, která bojovala za práva žen a obhajovala ženy, aby se zbavily těsných korzetů a těžkých spodniček, které nosily pod sukněmi. Jednou z nejvlivnějších módních ikon 20. let byla samozřejmě Coco Chanel, která vzpurně odmítla ženský styl své doby a přijala androgynní módu. Urychlila již tak rostoucí pohyb směrem k posílení postavení žen a začala navrhovat elegantní obleky, tvídové blejzry a jednoduché každodenní oblečení pro ženy.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama