reklama

Smutek v módě. Nejvýznamnější černošský návrhář u Vuittona prohrál boj s rakovinou

Ve věku 41 let v neděli zemřel Virgil Abloh, nejvýznamnější černošský módní návrhář a tvůrce pánských kolekcí francouzské módní značky Louis Vuitton. Abloh již několik let postupoval léčbu.

Foto: Reuters

Uznávaný návrhář pánského oblečení pro Louis Vuitton a zakladatel a CEO společnosti Off-White podle vyjádření rodiny v neděli prohrál svůj boj s rakovinou. 

"Virgil více než dva roky statečně bojoval se vzácnou, agresivní formou rakoviny, srdečním angiosarkomem. Od diagnózy v roce 2019 se rozhodl svůj boj snášet v soukromí, podstoupil řadu náročných léčebných procedur, při tom všem vedl několik významných institucí, které zahrnují módu, umění a kulturu," stálo v prohlášení v příspěvku na Instagramu profilu jednačtyřicetiletého Abloha. Smutnou zprávu potvrdila i francouzská společnost LVMH, majitel značky Louis Vuitton.

Abloh se zapsal v mnoha ohledech do historie módy: ještě předtím, než nastoupil jako první umělecký ředitel Louis Vuitton černé pleti, založil kultovní streetwear značku Off-White, kterou z 60 procent pak společnost LVMH koupila. Ablohova značka se stala součástí módního konglomerátu, který zahrnuje řadu značek z různých odvětví, od módy po lihoviny a šperky.

Nejvýznamnější černošský módní návrhář se narodil v USA. Pracoval také jako DJ a výtvarný umělec. Od března 2018 byl uměleckým ředitelem oddělení pánského oblečení luxusní značky Vuitton. Jeho příchod do LVMH znamenal spojení módy z ulice s luxusní módou. Míchal tenisky a maskáčové kalhoty s obleky šitými na míru a večerními róbami. Ovlivňovalo ho graffiti, hip hop a skateboardová kultura.

Abloh v minulosti působil také jako kreativní stratég amerického hudebníka Kanyeho Westa. Stal se také prvním černochem na pozici hlavního návrháře pánské řady značky Louis Vuitton. Navíc nebyl vystudovaný designér, vystudoval stavební inženýrství a architekturu, upozornila agentura DPA.

Abloh byl ženatý. S manželkou Shannon měl dvě děti.

Grabmüllerová: Řešila jsem jen to, jak jíst co nejméně. Sportovců jako já je spousta | Video: Michael Rozsypal

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama