reklama
 

Návrhářka radí: Jak dnes nosit styl 40. a 50. let

Retromanie je stále v kurzu, ale i když modely jako vystřižené z klasických hollywoodských filmů obdivujeme, málokdy si je i obléknout. Návrhářka Hana Noble, tvořící pod jménem Lazy Eye, poradí, jak na to.

Foto: Lazy Eye

Její šaty nosí Vica Kerekes, Jenovéfa Boková, zpěvačka Katarzia, herečka a modelka Rozálie Havelková a řada dalších. Pod značkou Lazy Eye, za kterou stojí Hana Noble, si můžete vybrat nejen ručně šité šaty ve střizích 30. až 60. let, ale i košile, pláště, sukně, kalhoty i plavky. 

Jak nosit retro styl, aby to nevypadalo, že máme na sobě kostým?

Osobně mě někdy baví tak vypadat. Beru to jako hru a zábavu, bavím se reakcemi kolemjdoucích. Ale jinak stačí tyto kousky nakombinovat chytře se současnými doplňky. Místo lodiček si vzít tenisky, místo vintage kabelky koženou velkou brašnu, zvolit zajímavý šperk. Doplňky samy o sobě udělají víc jak polovinu práce na celkovém vzhledu. Jsou to ty detaily, které utvářejí celek.

Které doplňky tedy osobně doporučujete?

Nemusíte být milovnicí retra, ale můžete si na sebe vzít klasický střih 50. let a po svém ho dotvořit právě tím vším kolem, abyste se cítila sama sebou. Všímám si, že hodně žen u nás se bojí experimentovat s módou. Pořád se mě zákaznice ptají, co si k těm šatům mají vzít. To vše ale záleží na vaší náladě. Když máte chuť vypadat jako diva, obujte jednoduché lodičky se správně střiženou špičkou a pěkně tvarovaným podpatkem, na nohy natáhněte punčochy se švem a kubánskou patou, do ruky vezměte psaníčko. Pokud chcete vypadat rafinovaně a nevyzývavě, zvolte pánské polobotky a hladkou kabelu. Pokud svěže a mladistvě, tak třeba bílé plátěnky Converse a plátěnou tašku přes rameno. V jedněch šatech můžete vypadat minimálně pětkrát jinak.

Na jaké příležitosti se šaty od vás dají nosit?

Na všechny. Můžete v nich sáňkovat, jezdit na kole, jít do divadla, na večeři, na koncert do Rudolfina nebo do punkového klubu. Hodí se na hřiště, na cestování, snad všude. Zase jen záleží na doplňcích a botách, které z šatů udělají spíš společenský, nebo naopak sportovnější model.

Mohou je nosit i ženy s větší konfekční velikostí?

Ano, ale velmi záleží na proporcích. U šatů ze 40. a 50. let je důležitá silueta přesýpacích hodin, útlý pas je základ. Takže pokud má žena prsa, pas a boky, tak není problém, ale pokud je postavou spíš jablko, tak bych doporučila módu, která se nezaměřuje na vytvarovaný pas.

Často si u vás zákaznice vybírají šaty na maturitní nebo jiný ples. Jaké osobně doporučujete?

Záleží na tom, jakou má kdo představu. V případě, že máte k dispozici nižší rozpočet, můžete místo luxusního hedvábného dupionu zvolit syntetický taft. Někdo se cítí lépe v kolové sukni doplněné spodničkou, která se bude točit, někomu se zas bude líbit rafinovaný střih 40. let, co kopíruje postavu, ale zároveň odhaluje jen právě tak akorát.

Související

reklama

Komerční tip

reklama