reklama

Poprvé od smrti Lady Diany. Diadém ze svatby s Charlesem ukáže londýnská výstava

Zdarma mohou návštěvníci londýnské výstavy, kterou pořádá aukční síň Sotheby's, zhlédnout diadém, který měla ve vlasech první manželka následníka britského trůnu ve svůj svatební den. Stane se tak poprvé od její smrti v roce 1997.

Lady Diana bohatě zdobenou čelenku měla ve vlasech na své svatbě s Charlesem v roce 1981.
Lady Diana bohatě zdobenou čelenku měla ve vlasech na své svatbě s Charlesem v roce 1981. | Foto: Reuters

Diadém, který měla ve vlasech princezna Diana na svatbě s princem Charlesem, bude poprvé od její smrti vystaven. U příležitosti oslav 70 let britské panovnice Alžběty II. na trůně šperk vystaví aukční síň Sotheby's. Na výstavě, která v Londýně začne 28. května a potrvá do 15. června, bude k vidění přes 40 diadémů.

Návštěvníci si budou moci zdarma prohlédnout vzácné korunky a diadémy, z nichž většina se dědí v evropských královských rodinách již několik generací. Bude tu čelenka britské královny Viktorie nebo manželky francouzského císaře Joséphine Bonaparteové.

Výjimkou z královského původu vystavených šperků je právě ten princezny Diany. Je památeční v rodině Spencerů, což bylo Dianino jméno za svobodna. V rodině je od roku 1767, ovšem byl několikrát zvětšen a upraven, píše Forbes. Naposledy se v něm v roce 2018 vdávala Dianina neteř Celia McCorquodaleová.

"Byla princezna z Walesu a (diadém) byl nezbytnou součástí její královské uniformy," řekl již dříve časopisu Newsweek Dianin majordomus Paul Burrel. "Nosila ho na státní bankety v Buckinghamském paláci, zahájení zasedání parlamentu a diplomatické recepce (…) Nebyl pouze symbolem princeznina královského postavení. Byla to památka na její svatební den."

V obávaném koncentráku věznili i Čapka. 101letého dozorce soud poslal za mříže | Video: Aktuálně.cz

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama