reklama

Vypadaly směšně a kýčovitě? Tvary brýlí patřily v době Československa k světové elitě

Jedny zajímavé brýle s rovnými širokými stranicemi nosil československý diplomat a politik Jan Masaryk. Se svými velkými obroučkami byla na československé scéně nepřehlédnutelná zpěvačka Naďa Urbánková. Podle kurátora výstavy, mapující produkci brýlových obrub v dobách existence Československa, tehdejší návrhy brýlí držely krok se světem.

Prohlédnout grafiku
Foto: Retromuseum

Jednalo se někdy o kýč, ale i o tu nejlepší kvalitu. Výstava Brejle a Okuliare, Design brýlí v Československu, která je až do 3. dubna ke zhlédnutí v chebském Retromuseu, mapuje produkci brýlových obrub z období existence ČSSR. Jedná se o první soubornou výstavu s akcentem na lokální brýlařskou produkci a řemeslo.

Tvarově velmi zajímavé brýle s rovnými širokými stranicemi nosil například československý diplomat a politik Jan Masaryk. Nepřehlédnutelná byla i zpěvačka Naďa Urbánková. Brýle v dobách Československa byly módním artefaktem, jeho historii a přehled přináší expozice, za níž stojí kurátor a designér brýlí Ondřej Vicena. 

Když byl projekt v menším formátu v roce 2021 představený na přehlídce Designblok, hlavní kurátor Vicena za něj získal Cenu za mimořádný počin. Podařilo se mu nashromáždit archivní kousky, které dokazují, že ve srovnání se světovou produkcí byla ta v tehdejším Československu rovněž významná. "Můžeme s jistotou říci, že naše brýle držely krok se světem, i když mnohdy narážely na problémy spojené s centralizovaným socialistickým hospodářstvím," vysvětluje Vicena.

Cílem výstavy je srovnat československou produkci se světový vývojem. Rovněž i upozornit na tvorbu Jaroslava Trubače. "Díky osobnosti designéra Jaroslava Trubače, který navrhoval československé brýle od roku 1964 a svoji kariéru ukončil v roce 1988, byly naše brýle mnohdy nadčasové. Většinou však nešly do sériové výroby a zůstaly ve fázi prototypu," vysvětluje hlavní kurátor chebské výstavy. Nashromáždit takové množství zajímavých artefaktů zabralo Vicinovi mnohdy nezvykle dlouhou dobu. "Čekal jsem i několik let, než jsem brýle zobrazené z dochovaných katalogů našel," říká pro Aktuálně.cz.

K vidění je tak průřez kvalitou i kýčem, nejstarší modely brýlí z celého světa od sběratele Viléma Rudolfa a formou časové osy je představen vývoj československých brýlových obrub. "Většina brýlí na výstavě je ze zápůjček Muzea Královského Hvozdu Nýrska a samozřejmě některé z modelů brýlí jsou z mých vlastních hledání," vysvětluje Vicena.

Za zmínku podle Viceny jistě stojí brýle se závěsnými přívěsky, které Trubač navrhl na přelomu 60. a 70. let.

Zajímavé jsou podle něj i šachovnicové obruby z 60. let, které vystihovaly estetiku op-artového umění.

Zlatým hřebem výstavy jsou brýle v barvě trikolory z 80. let s odnímatelným a odvětrávaným nosníkem od již zmíněného designéra Jaroslava Trubače. "To byla vůbec specialita československého designu brýlí. Tyto brýle pro nás oblékla i legendární televizní moderátorka Saskia Burešová, která se stala i hlavní tváří výstavy," vysvětluje Ondřej Vicena.

reklama
reklama
reklama