reklama

5 způsobů, jak snadno udržet pořádek v šatníku

Pokud strávíte denně půl hodiny vybíráním outfitu do práce, je něco špatně. Co takhle si konečně udělat v šatní skříni pořádek? Poradíme, jak na to - rychle a bezbolestně.

Foto: iStock

Představte si šatník, který je vždy uklizený a má svůj pevný řád. Šatní skříň, kde všechno má své místo a vy nemusíte zápasit s ramínky pokaždé, když do ní chcete něco přidat. Zní to docela dobře, ne?

Nejen že takový šatník vypadá lépe, ale člověk se v něm konečně i vyzná a vybrat ráno, co na sebe, mu tak nemusí trvat půl hodiny. Což znamená extra pár minut spaní v posteli, a to už se vyplatí.

Jak na to?

1) Věci by měly být vidět

Sem tam si šatník uklidíte a nestačíte zírat, co objevujete v těch zadních policích a krabicích ukrytých hluboko v útrobách skříně? Chápeme, že se místo snažíte využít na maximum, ale asi budete souhlasit, že co sejde z očí, sejde z mysli, a tak ten kousek oblečení, který sice nechcete vyhodit, ale nikdy ho nevidíte, taky nakonec vůbec nenosíte.

Jediné řešení (a možná se vám to nebude líbit) je věcí se zbavit. Pokud tedy nechystáte koupi větší šatní skříně nebo většího domu. Nechte si věci, které opravdu potřebujete nebo které opravdu zbožňujete. Pokud si nejste jistá, pošlete věc dál. Máte top, který se musí každých pět minut žehlit? Zbavte se ho. Můžete uspořádat i bazar pro kamarádky (a třeba se vás takových sejde víc). Jen pozor, vy si nic nekupujte.

2) Pozor na sentiment

Šaty, které jste měla na sobě na prvním rande se svým manželem. Kabát, který vám zůstal po babičce. Hodně věcí, které máme v šatníku, nám asociuje určité vzpomínky a nechceme se jich jen tak zbavit, i když je dávno nenosíme. Jeden nebo dva kousky jsou v pořádku, ale pokud je jich více, zvažte, jestli by jim nebylo lépe v šatníku někoho jiného, kdo je doopravdy využije. Nepoužívejte sentiment jako výmluvu.

3) Vytvořte si prázdninovou krabici

Upřímně, kolik dní z celého roku strávíte nošením plavek, slaměných klobouků, žabek, kaftanů a dalších letních věcí? Asi moc ne. Proto nedává smysl, aby vám tyto letní věci zabíraly velké místo v šatníku. Zabalte tyto věci do krabice a dejte ji někam na vysokou poličku, kde po zbytek roku nebude zabírat cenné místo.

4) Oblečení na významné události

Stejně tak jako letní oblečení, šaty na ples asi taky moc často nenosíte. Všechno oblečení, které si sem tam vezmete na nějakou událost, zabalte do krabic nebo do vaku na oblečení a uložte někam mimo vaši každodenní garderobu.

5) Čistota a ochrana vašich kousků

Jednou z výhod uklizené šatny je to, že se o své oblečení konečně dokážete náležitě postarat. Až se zbavíte všeho, čeho se zbavit chcete, pořádně šatní skříň a poličky vytřete a vložte pár sáčků s ochranou proti molům. Vyhněte se drátovým ramínkům, ta mohou vaše oblečení poničit, a dřevěná zase zabírají hodně místa.

A nakonec, nenechte svoji šatnu zase sklouznout k tomu, co bylo. Pravidelně dělejte menší úklid, raději než pořádat velký nájezd jednou do roka.

"Utajené" a překrásné místo na Pražském hradě. Je škoda, že o něm spousta lidí neví | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama